Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nie chciał w Polsce bazy USA ani terytorialsów. Został szefem... senackiej komisji obrony

Gen. Mirosław Różański, który wykazywał m.in., że projekt powołania WOT "ma wiele wad i systemowo jest skazany na niepowodzenie", oraz twierdził, że utworzenie stałej bazy USA w Polsce "potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa", został szefem senackiej komisji obrony.

Mirosław Różański
Mirosław Różański
X/Mirosław Różański - X/Mirosław Różański

Na dzisiejszym posiedzeniu Senat wybrał przewodniczących 19 komisji stałych. Kandydatów rekomendowały na pierwszych posiedzeniach poszczególne komisje. Szefem jednej z nich - komisji obrony - został gen. Mirosław Różański, który twierdził:

"Utworzenie stałej bazy USA w Polsce przywołując porozumienia NATO-Rosja z Paryża (1997) w aspekcie przełamania jego zapisów, w moim przekonaniu zwolni Rosję z przestrzegania przedmiotowego dokumentu, a to już potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa".

Doradca Polski 2050 w ostatnim czasie sugerował też, że część kontraktów na zakupy zbrojeniowe trzeba będzie poddać weryfikacji, a nawet odrzucić, jeśli opozycja przejmie władzę w Polsce. 

Jak określał projekt powołania WOT gen. Rożański? Mówił, że "ma wiele wad i systemowo jest skazany na niepowodzenie", 

Senatorowie "paktu senackiego" objęli przewodnictwo w 15 komisjach (z czego KO w 8, Trzecia Droga w 3, Lewica w 2 i Koło Senackie Niezależni i Samorządni w 2), senatorowie Prawa i Sprawiedliwości - w 5. 

W obecnej kadencji Senatu będzie pracować 20 komisji stałych, o 4 więcej niż w poprzedniej. Rozdzielono zakres działania Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, tworząc nowe: Komisję Nauki, Komisję Edukacji i Komisję Sportu. Ustanowiono Komisję Petycji, wydzielając ją z dotychczasowej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Na dwie odrębne komisje podzielono dotychczasową podział Komisję Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Ponadto uzupełniono zakres działania dotychczasowej Komisji Środowiska o sprawy m.in. neutralności klimatycznej, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki odpadami - zmieniając ją w Komisję Klimatu i Środowiska.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Mirosław Różański #komisja #wybory 2023 #senat rp

Magdalena Żuraw