Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Nawet po decyzji sądu Kierwiński broni Sienkiewicza. Tylko że jego argumentację obalił już nawet Bodnar

Wiem, że te decyzje są zgodne z prawem. Każdy właściciel ma prawo - to wynika wprost z przepisów - postawić spółkę, której jest właścicielem w stan likwidacji - bronił Bartłomieja Sienkiewicza w sprawie mediów publicznych szef MSWiA Marcin Kierwiński. W rozmowie na antenie neo-TVP Info nie powiedziano jednak, że to nie minister kultury jest właścicielem TVP i Polskiego Radia, a Polacy oraz, że innego zdania był niedawno minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Marcin Kierwiński
Marcin Kierwiński
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

W poniedziałek referendarz sądowa Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy oddaliła wniosek o wpis otwarcia likwidacji Polskiego Radia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Taką samą decyzję sąd podjął w przypadku TVP. Zostało to jednak zbagatelizowane przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, a w gościu "19:30" na antenie neoTVP-Info jego podejścia bronił szef MSWiA Marcin Kierwiński.

"Mam pełne zaufanie wobec tych decyzji. Wiem, że są zgodne z prawem. Każdy właściciel ma prawo - to wynika wprost z przepisów - postawić spółkę, której jest właścicielem w stan likwidacji. Tutaj telewizja publiczna, czy radio publiczne, jako spółki prawa handlowego, nie podlegają innym przepisom"

– stwierdził. Odnosząc się do decyzji sądów odparł, "mamy jeszcze wielu nominatów politycznych, którzy tęsknią za władzą pisowską i oni podejmują różne nierozważne decyzje".  

"Nie Sienkiewicz jest właścicielem"

Ostatnio w tej spawie - po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że postawienie ich w stan likwidacji był niezgodny z konstytucją - dosadnie wypowiedział się na antenie Telewizji Republika poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.

"Nie Sienkiewicz jest właścicielem, tylko naród polski jest właścicielem Telewizji Polskiej. Rada Ministrów za pomocą pana Donalda Tuska i jego reprezentanta w postaci Sienkiewicza sprawuje nadzór nad majątkiem Skarbu Państwa. Tak więc oni nie są właścicielami, więc oni nie mogą naszego majątku likwidować"

– zaznaczył Jakubiak.

Co na to Bodnar?

Głosów przeczących tezom Kierwińskiego nie należy jednak szukać aż tak daleko. Zdanie przeciwne do tego wygłoszonego przez szefa MSWiA wygłosił inny przedstawiciel Rady Ministrów - Adam Bodar. W oświadczeniu do TK wskazał on, że, aby doprowadzić do postawienia spółek  TVP i Polskiego Radia potrzebna jest ustawa.

"(...) w odniesieniu do podmiotów, jakimi są jednostki publicznej radiofonii i telewizji, to norma ustawowa stanowi, że telewizję publiczną i radiofonię publiczną „tworzą" spółki. W przepisach przejściowych przewidziano jedynie procedurę zawiązania spółek i objęcia przez nich majątku. Innymi słowy, rozwiązanie tychże spółek doprowadziłoby do stanu, w którym publicznej radiofonii i telewizji nie ,,tworzy" już żadna spółka, co byłoby stanem sprzecznym z literalnym brzmieniem ustawy. Innymi słowy, należy uznać, że likwidacja jednostek publicznej radiofonii i telewizji wymaga zmiany ustawy"

– napisał Bodnar.


 



Źródło: niezalezna.pl

#bezprawie Tuska #Sienkiewicz #media