Republikańscy kongresmeni napisali do komisarza ds. sprawiedliwości Michaela McGratha w sprawie szeregu naruszeń i pogwałceń rządu Donalda Tuska. Informację przekazał na X Michał Rachoń, dyrektor programowy Telewizji Republika.
„Stanowisko grupy amerykańskich kongresmenów i list skierowany do Komisji europejskiej ws. łamania podstawowych praw politycznych przez rząd Donalda Tuska, a także w sprawie bezprawnych gróźb odebrania koncesji Republice”
- czytamy.
🚨🚨🚨Stanowisko grupy 🇺🇸kongresmenów i list skierowany do @EU_Commission ws. łamania podstawowych praw politycznych przez 🇵🇱rząd @donaldtusk a także w sprawie bezprawnych gróźb odebrania koncesji @RepublikaTV https://t.co/OhiN4av08g
— michal.rachon (@michalrachon) May 13, 2025
Tusk prześladuje Republikę
Pod listem datowanym na 13 maja podpisało się pięcioro członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. To kolejno Jim Jordan, Darrel Issa, Chris Smith, Warren Davidson oraz Andy Harris.
Republikańscy politycy „zwracają się z wyrazami zaniepokojenia” do Komisji Europejskiej w sprawie pojawiających się „zarzutów, jakoby rząd premiera Donalda Tuska wykorzystywał polski system sprawiedliwości do zwalczania i cenzurowania przeciwników politycznych”.
Kongresmeni wprost ujmują się za Telewizją Republika, którą - jak wprost wskazują - Donald Tusk "wybrał za cel ataku".
„Oprócz działań wymierzonych w PiS, doniesienia wskazują, że rząd premiera Tuska wziął na celownik konserwatywne media" - rozpoczynają.
Przywołują słowa wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, "który sugerował odebranie koncesji stacji Telewizja Republika, krytycznej wobec rządu".
"Tego typu działania budzą poważne wątpliwości, czy rząd Tuska przestrzega wartości demokratycznych Unii Europejskiej oraz czy nie zamierza w dalszym ciągu tłumić głosu swoich politycznych przeciwników […]”
- czytamy.
Amerykanie przestrzegają również przed dążeniami Tuska do "cenzorowania przekazu krytycznego wobec jego rządów".
Kongresmeni USA reagują na bezprawie
Kongresmeni przywołują konkretne przykłady działań represyjnych Tyska:
„od objęcia urzędu w grudniu 2023 roku premier Tusk prowadzi działania prawne przeciwko opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), w tym wobec jej liderów, byłych urzędników oraz zwolenników, które wydają się mieć na celu uciszenie i osłabienie opozycji politycznej przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 roku. Przykładowo, w marcu 2025 roku Sejm, kontrolowany przez partię premiera Tuska, odebrał immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu, liderowi PiS, umożliwiając prowadzenie przeciwko niemu sprawy o zniesławienie”.
Pozostając przy liderze opozycji, przypominają śmierć jego współpracowniczki, śp. Barbary Skrzypek. „Pojawiły się doniesienia o poważnych nadużyciach wobec współpracowników partii, w tym jednej z byłych wysokich rangą doradczyń, która zmarła na atak serca kilka dni po tym, jak odmówiono jej dostępu do adwokata podczas przesłuchania” - czytamy w liście.
Alarmują też unijnego komisarza ws. „nieludzkiego” traktowania ks. Michała Olszewskiego SCJ przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „wobec którego stosowano nadmierne środki przymusu fizycznego i pozbawiano go podstawowych potrzeb”.
Podwójne standardy w Komisji Europejskiej
Członkowie Izby Reprezentantów USA wytykają też unijnym elitom hipokryzję:
„[…] w rażącym kontraście do krytyki kierowanej wobec Polski za rządów PiS – w tym decyzji Parlamentu Europejskiego o odebraniu immunitetu konserwatywnym europosłom za samo okazanie poparcia dla kampanii PiS – Komisja Europejska nie wydaje się równie skora do krytykowania działań rządu Tuska”.
I dalej: „taki pozorny brak obiektywizmu budzi pytania o bezstronność UE oraz jej zaangażowanie w ochronę praw podstawowych we wszystkich państwach członkowskich. Milczenie UE może ośmielać rząd Tuska do kontynuowania działań cenzorskich”.
Na koniec kongresmeni proszą o „zorganizowanie briefingu w najbliższym możliwym terminie w celu przedstawienia informacji”.
Domagają się odpowiedzi na pytania:
- w jaki sposób UE zapewnia, że rząd premiera Tuska przestrzega zasad praworządności, wolności słowa i prawa do rzetelnego procesu, zapisanych w traktatach UE;
- jakie działania podjęła Komisja Europejska w celu zbadania zarzutów dotyczących motywowanych politycznie postępowań i naruszeń praworządności w Polsce od grudnia 2023 roku;
- w jaki sposób UE planuje wdrożyć nową Europejską Tarczę Demokracji w sposób, który nie będzie zagrażał prawu obywateli USA do swobody wypowiedzi.
Ostatnie miesiące rządów w Polsce kongresmeni przeanalizowali też w obszernym wątku na X:
🚨 Today, @JudicaryGOP and four other @HouseGOP Members sent a letter to EU Commissioner Michael McGrath requesting a briefing about how the actions of Polish Prime Minister Donald Tusk’s government might infringe upon Americans’ right to free speech online and what the EU is… pic.twitter.com/1202h2BbYh
— House Judiciary GOP 🇺🇸🇺🇸🇺🇸 (@JudiciaryGOP) May 13, 2025