O co chodzi? Założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ukrywający się w Norwegii przed polskim prawem Rafał Gaweł złożył w 2021 roku prywatny akt oskarżenia przeciw posłom Joannie Lichockiej, Piotrowi Glińskiemu, Mariuszowi Błaszczakowi oraz Pawłowi Szefernakerowi w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotów. Uznał, że posłowie propagując spot "Bezpieczny samorząd" o uchodźcach przyczyniali się do siania nienawiści. Zwrócił się wówczas, w 2022 roku, do Sejmu o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej czwórki posłów PiS. Sejm 7 lipca 2023 r. w wyniku głosowania nie uchylił w immunitetu czwórce posłów PiS.
Gaweł informował na Facebooku, że w tej kadencji złożył wniosek o pociągnięciu do odpowiedzialności posłów PiS.
O wniosku wobec Szefernakera marszałek Szymon Hołownia "przypomniał sobie", kiedy ten został szefem sztabu obywatelskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.
Dziś odebrałem pismo od marszałka Hołowni z informacją, że rozpoczął proces uchylenia mi immunitetu, w procedurze KARNEJ, w absurdalnej sprawie za PODANIE DALEJ w 2018 r. TWITTA ze spotem PiS dot. polityki migracyjnej. Po pierwsze, procedura nie powinna być powtarzana, bo już raz Sejm zajmował się tą sprawą i immunitet nie został uchylony. Jak dotąd nigdy nie głosowano w Sejmie kolejny raz w tej samej sprawie
– podkreślił Szefernaker.
Dziś odebrałem pismo od marszałka Hołowni z informacją, że rozpoczął proces uchylenia mi immunitetu, w procedurze KARNEJ, w absurdalnej sprawie za PODANIE DALEJ w 2018 r. TWITTA ze spotem PiS dot. polityki migracyjnej.
— Paweł Szefernaker 🇵🇱 (@szefernaker) December 23, 2024
Po pierwsze, procedura nie powinna być powtarzana, bo już… https://t.co/kSSj4D5gVR