- W przyszłym tygodniu będą już dostępne wstępne dane z audytu w tej instytucji niepodlegającej normalnym zasadom ewaluacji naukowej. Może być ciekawie – zapowiadał Maciej Gdula, wiceminister resortu nauki odnosząc się do afery wokół IDEAS NCBR. Termin publikacji raportu z audytu dawno minął, a z najnowszego oświadczenia resortu wynika, że żadnego audytu nie przeprowadzono.
Piotr Sankowski - pomysłodawca IDEAS NCBR - sprawował funkcję prezesa spółki od jej założenia w 2021 r. do czerwca br. Po upływie kadencji na stanowisku prezesa pozostał liderem grupy badawczej "Inteligentne algorytmy i struktury danych". Pod koniec września ogłosił, że 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR.
Na nowego prezesa spółki został wybrany Grzegorz Borowik. Ministerstwo nauki zapewniło, że w sprawie wyboru prezesa odbyło się "konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne".
30 września prof. Sankowski zamieścił w mediach społecznościowych obszerne oświadczenia dotyczące sytuacji wokół IDEAS NCBR.
"Dlaczego poprzez niezrozumiałe i nagłe odchodzenie od działających strategii tak efektywnie zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju, który w tym samym czasie odnosi tak ogromne sukcesy ekonomiczne? Czy naprawdę w momencie gdy staliśmy się krajem wysoko rozwiniętym, nie stać nas na zatrudnianie najlepszych naukowców na świecie aby prowadzili badania dla nas? Tylko dzięki globalnym innowacjom, właśnie takim jakie robiliśmy w IDEAS NCBR, polska gospodarka będzie się dalej szybko rozwijać"
- wskazywał w nim.
Resort nauki opublikował w reakcji na falę krytyki w związku z sytuacją w IDEAS NCBR specjalny komunikat, w którym wskazano, że "minister Dariusz Wieczorek zobowiązał nowy zarząd do pilnego audytu i przedstawienia programu naprawczego oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości skierowania zawiadomień do organów ścigania".
Maciej Gdula, wiceminister resortu nauki, pod koniec września dodał na portalu X wpis, w którym zapowiadał, że "w przyszłym tygodniu będą już dostępne wstępne dane z audytu w tej instytucji niepodlegającej normalnym zasadom ewaluacji naukowej".
"Wtedy porozmawiamy o konkretnych wydatkach i osiągnięciach. Może być ciekawie"
Jak wskazał portal wp.pl, termin pokazania audytu minął 5 października br., jednak do tego nie doszło. Dodano, że nawet w "Gazecie wyborczej" omówiono przeprowadzony audyt z maja 2024, którego konkluzje były pozytywne dla władz IDEAS NCBR i wskazywały na potrzebę przekazywania większych środków na spółkę, aby mogła ona realizować większą liczbę badań.
Redakcja portalu zwróciła się również do resortu nauki z pytaniami o audyt, który publicznie zapowiadał zarówno Gdula jak i sam resort w wydanym we wrześniu oświadczeniu. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że żadnego audytu nie przeprowadzono.
"Obecnie w IDEAS NCBR sp. z o.o. trwają czynności mające na celu weryfikację dotychczasowej działalności spółki. Weryfikacja ta stanowi jedno z priorytetowych zadań nowych władz IDEAS. Efekty tej weryfikacji nie zostały jeszcze przekazane do NCBR"
Ponadto ministerstwo nie złożyło żadnych zawiadomień do prokuratury a także nie podejmowało jakichkolwiek działań w związku z "Szybką Ścieżką" oraz wcześniej prowadzoną spółką prof. Sankowskiego.