10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Do Sejmu trafił projekt ustawy PiS dot. powodzi

Do Sejmu trafił projekt PiS o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Regulacja ma na celu m.in. zachęcenie obywateli do przekazywania darowizn. Wnioskodawców reprezentuje poseł Janusz Kowalski.

Logo PiS
Logo PiS
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Janusz Kowalski poinformował, że razem z Mariuszem Błaszczakiem i Jackiem Sasinem przygotowali ustawę, "która ma zachęcać i być niejako podziękowaniem dla wszystkich Polaków i polskich firm wspierających powodzian. Ma też zachęcać do przekazywania darowizn".

Ten mechanizm Polacy już znają

Kowalski wyjaśnił, że propozycja PiS, to mechanizm, który sprawdził się podczas pandemii COVID-19.

"Chcemy, by osoby fizyczne i prawne mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 200 proc. kwoty darowizny bez żadnych limitów – 6 proc. dla PIT i 10 proc. dla CIT. My chcemy, by było to 200 proc. dla organizacji użytku publicznego i nowych kategorii"

– powiedział.

Według twórców projektu, który w poniedziałek wpłynął do Sejmu, ratio legis proponowanych zmian wynika z tego, że obecnie darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych oraz RARS nie mogą być odliczane od podstawy opodatkowania PIT lub CIT, mimo iż są wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu nowelizacji określane jest to jako "asymetria", która według wnioskodawców prowadzi do niepotrzebnego różnicowania kategorii obdarowanych i w konsekwencji utrudnia darczyńcom podejmowanie decyzji o wsparciu tych podmiotów. Z tego względu grupa posłów, którzy złożyli projekt, zaproponowała, by dodać kolejne kategorie obdarowanych: domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy oraz domy pomocy społecznej.

Przewidywane skutki społeczne projektowanych rozwiązań według wnioskodawców to m.in. lepsze wsparcie w sytuacjach kryzysowych, zwiększony dostęp do wsparcia społecznego, usług opiekuńczych, a także wsparcie przedsiębiorców i dokonujących darowizn oraz zwiększenie solidarności społecznej i wsparcia dla osób potrzebujących. Wnioskodawcy podkreślili równocześnie, że nie są w stanie oszacować skutków finansowych przyjęcia regulacji.

Podczas konferencji prasowej Kowalski wskazał, że według proponowanych zmian każda złotówka, którą przekazują Polacy, polskie firmy będzie mogła być dwukrotnie odliczona od podstawy opodatkowania. Jego zdaniem, "będzie to zachęcało do udzielania pomocy, bo podatki w Polsce powinny być nie tylko proste, ale powinny być też przyjazne dla tych, którzy ufają powodzianom".

"Ufamy, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przyjmiemy ponad politycznie, to dobre rozwiązanie dla powodzian"

– dodał.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#PiS #Polska #powódź 2024

az