W dniach 9-10 października odbywa się III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Eksperci skupiają się na kilku ścieżkach tematycznych, dotyczących bezpieczeństwa państwa, obrony wojskowej, biznesu i przyszłości. Wśród dzisiejszych prelegentów debatujących na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni była premier Beata Szydło. Szefowa rządu zapewniła, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, podjęto już wiele kroków. „Podjęliśmy szereg inicjatyw związanych z obronnością, rozwojem polskiej gospodarki i programami społecznymi, co daje polskim rodzinom stabilizację. Ale nie możemy na tym poprzestać” - mówiła premier Szydło.
Według premier Beaty Szydło temat odbywającego się forum jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania państwa oraz jego obywateli i gospodarki. Bezpieczeństwo leży pani premier głęboko na sercu.
- Jestem tu z państwem, ponieważ uważam, że właśnie sprawy cyberbezpieczeństwa są w tej chwili dla współczesnego świata najważniejszym wyzwaniem. To kwestia gospodarki, bezpieczeństwa i kwestia stabilizacji, ale myślę też, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że także kwestia pokoju i coraz więcej rządów oraz przywódców dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Zaczynamy o tym nie tylko mówić, ale także wdrażać takie rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszym – mówiła premier Szydło.
Szefowa rządu w czasie swojego przemówienia mówiła, że cyberprzestrzeń stanowi dziś jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka, który wciąż rozszerza się na coraz to nowe aspekty życia. Premier Szydło zauważyła jednak, że cyberprzestrzeń to nie tylko postęp i rozwój, ale i cyberprzestępczość i cyberterroryzm.
- Wojna informacyjna, technologiczna, ataki hakerskie na infrastrukturę krytyczną, bankową, giełdową to tylko niektóre aspekty tych zagrożeń, których musimy być świadomi. Dziś nie potrzeba czołgów, by zaatakować inny kraj. Wystarczy komputer i odpowiednio przeszkolony człowiek. Polska powinna być zdolna do obrony także w tej nowej rzeczywistości, mieć odpowiednie narzędzia i ludzi zdolnych przeciwdziałać atakom zewnętrznym – mówiła premier Szydło.
Beata Szydło podkreśliła, że nie może być przyzwolenia ze strony rządu na działania przestępcze takie jak kradzieże, włamania na konta bankowe, blokowanie komputerów celem uzyskania okupu, oszustwa podatkowe czy coraz bardziej niebezpieczny cyberterroryzm.
- Wszystkie te zagrożenia muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją organów państwa, a obywatele, którzy padają ich ofiarą, muszą wiedzieć, że państwo będzie ich bronić – zaznaczyła szefowa rządu.
Poinformowała także, że szef MON Antoni Macierewicz na początku września utworzył biuro ds. polskiej armii cybernetycznej, które ma przygotować kadry do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni. Natomiast resort cyfryzacji finalizuje prace nad projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zapraszając do konsultacji obecnych na forum ekspertów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Szydło powołuje nowy, ważny departament. Na jego czele stanie znany polityk
Problemy, które nakreśliła w swoim przemówieniu premier Beata Szydło, podejmuje szerzej dr Piotr Łuczuk w swojej niezwykle ciekawej książce „Cyberwojna. Wojna bez amunicji?”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Autor jest medioznawcą, teologiem i wykładowcą w Katedrze Internetu i Komunikacji Cyfrowej Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW oraz dziennikarzem „Gazety Polskiej” i portalu niezalezna.pl. Książka stanowi nie tylko opis przebiegu i metody cyberwojny, ale i rozważania o charakterze moralnym oparte na nauczaniu Kościoła katolickiego.
WIĘCEJ NA TEMAT KSIĄŻKI TUTAJ: