Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Bodnar skomentował opinię rzecznika TSUE ws. polskiego TK. „Przełomowy moment w dyskusji”

Mam nadzieję, że wyrok TSUE, jeśli potwierdzi opinię Rzecznika Generalnego otworzy drogę do przywrócenia praworządności i odbudowy TK jako niezależnego organu. Będzie to także sygnał, że kierunek naprawy konstytucyjnych organów znajduje mocne oparcie w prawie europejskim - napisał dzisiaj w mediach społecznościowych Adam Bodnar, minister sprawiedliwości. - To są komunikaty okupantów - skomentował wpis Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

W wydanej opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego nazwał "bezprecedensową rebelią". Dean Spielmann zaproponował TSUE, aby stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy prawa Unii Europejskiej. Uznał tym samym zasadność skargi Komisji Europejskiej na Polskę.

Reklama

Jednocześnie stwierdził, że powołanie trzech sędziów TK oraz prezesa w grudniu 2015 r. "było obarczone szeregiem nieprawidłowości, dlatego TK nie można uznać za niezawisły i bezstronny sąd". Opinia dotyczy wyroków z lipca i października 2021, w których w konkretnych sytuacjach dotyczących wymiaru sprawiedliwości TK uznał niezgodność traktatów unijnych z konstytucją RP.

Bodnar o "polexicie"

Dzisiaj do opinii rzecznika TSUE odniósł się minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, stwierdzając, że stanowi ona "przełomowy moment w dyskusji o konsekwencjach decyzji TK z 14 lipca i 7 października 2021 r.".

- Potwierdza ona to, o czym mówiliśmy od dawna – podważenie prymatu prawa UE stanowiło poważne ryzyko dla naszego członkostwa w Unii, a w konsekwencji skutecznej ochrony prawnej obywateli Rzeczpospolitej - napisał Bodnar.

Dodał, że "wspomniane decyzje TK to przykład niebezpiecznych działań, które w powiązaniu z innymi podważającymi więzi Polski ze wspólnotą europejską decyzjami mogłyby doprowadzić do potencjalnego Polexitu".

"Mam nadzieję, że wyrok TSUE, jeśli potwierdzi opinię Rzecznika Generalnego otworzy drogę do przywrócenia praworządności i odbudowy TK jako niezależnego organu. Będzie to także sygnał, że kierunek naprawy konstytucyjnych organów  znajduje mocne oparcie w prawie europejskim"

- ocenił Adam Bodnar.

"To są komunikaty okupantów"

Prawnik, dr Bartosz Lewandowski, odpowiedział Bodnarowi, wskazując, że TK w wyrokach z 2021 r. "nie stwierdził niczego, co odbiegałoby od orzecznictwa polskiego TK od 2005 r.".

Uważa Pan, że prawo europejskie ma pierwszeństwo przed polską Konstytucją, która w myśl art. 8 ust. 1 jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej? Uważa Pan, że TSUE może dyktować co może być, a co nie może w naszej Konstytucji?

- zapytał ministra sprawiedliwości.

- Polski minister sprawiedliwości liczy na to, że zagraniczny trybunał orzeknie, że stoi nad polskim prawem, co minister przyjmie z radością. I bez znaczenia dla niego jest zapis art. 8 Konstytucji RP, kolejne orzeczenia TK (nie tylko "pisowskiego"), a także analogiczne orzeczenia sądów konstytucyjnych innych krajów - stwierdził Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Źródło: niezalezna.pl
Reklama