Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Polacy za członkostwem w NATO

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej członkostwo Polski w NATO popiera 82 proc. respondentów.

Utenriksdepartementet UD/creativecommons.org
Utenriksdepartementet UD/creativecommons.org
Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej członkostwo Polski w NATO popiera 82 proc. respondentów. Rekordowo wysoka jest akceptacja dla obecności sprzymierzonych wojsk na terenie kraju.

Przynależność Polski do NATO poparło 82 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego krótko przed 18. rocznicą akcesji (od czerwca ub.r. wzrost o 3 punkty procentowe). Przeciw członkostwu było 3 proc. ankietowanych.

CBOS zwraca uwagę, że dwa lata wcześniej - w lutym 2014 - poparcie deklarowało 62 proc. ankietowanych. Wzrost akceptacji dla NATO nastąpił po aneksji Krymu przez Rosję. Poprzednio członkostwo w NATO cieszyło się najwyższym poparciem w kwietniu 2002 r. – pół roku po zamachu na World Trade Center oraz w maju 2003 r., dwa miesiące po amerykańskiej inwazji na Irak.

Blisko trzy piąte – 59 proc. - wyraziło przekonanie, że Polska może być pewna zaangażowania sojuszników w jej ewentualną obronę, wątpliwości miała ponad jedna czwarta – 28 proc. - badanych.

W najnowszym badaniu 65 proc. respondentów wyraziło akceptację dla obecności wojsk innych państw na terytorium Polski. Przeciwnicy stałej obecności wojsk sojuszniczych to niemal jedna czwarta – 24 proc. – badanych. Jest to najwyższe poparcie dla stacjonowania wojsk NATO w Polsce.

CBOS zauważa, że akceptacja dla stałej obecności wojsk innych państw NATO na terytorium Polski istotnie wzrosła po 2005 r. i utrzymuje się od ub.r. na poziomie najwyższym w historii badań.

Ośrodek zwrócił też uwagę, że bieżący rok jest przełomowy ze względu na początek ciągłej rotacyjnej obecności sprzymierzonych wojsk w regionie - wzmocnionej wysuniętej obecności (Enhanced Forward Presence), w ramach której zostaną rozmieszczone wielonarodowe jednostki NATO, i amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu (European Reassurance Initiative), obejmującej dyslokację amerykańskiej brygady pancernej do Polski.

Badanie przeprowadzono między 2 a 9 lutego na 1016-osobowej losowej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#sondaż #Polska #Wojska #NATO

bm