Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Szef niemieckiego wywiadu ostrzega: Rosja może zakłócić wybory. Istnieje groźba cyberataku

Rosja może za pomocą cyberataków starać się zakłócić przyszłoroczne wybory w Niemczech.

Rosja może za pomocą cyberataków starać się zakłócić przyszłoroczne wybory w Niemczech. Celem cyberataków jest "spowodowanie politycznej niepewności" w Europie – powiedział szef wywiadu zagranicznego Niemiec Bruno Kahl w wywiadzie dla Süddeutsche Zeitung.

- Agencja Wywiadu jest świadoma cyberataków ukierunkowanych na "spowodowanie politycznej niepewności. Europa znajduje się w centrum uwagi a Niemcy w szczególności – mówił Bruno Kahl.

Rosja oraz grupy hakerskie powiązane z Rosją są systematycznie oskarżane o takie ataki w Niemczech.

W niedzielę w następstwie ataku hakerskiego 900 tys. klientów Deutsche Telekom zostało odciętych od usług internetowych. Niemiecki rząd nie znalazł jeszcze żadnej grupy odpowiedzialnej za atak - podaje bbc.com.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel  po opublikowaniu tych informacji powiedziała dziennikarzom, że ataki hakerskie stają się powszechne, a ludzie nie powinni się tym denerwować. 

Takie ataki cybernetyczne lub konflikty hybrydowe są znane w rosyjskiej doktrynie. Są obecnie częścią codziennego życia i musimy nauczyć się radzić sobie z nimi

Reklama
- powiedziała Merkel.

"Mieliśmy szczęście, tym razem - atak nie zadziałał prawidłowo" - przyznała Arne Schoenbohm z federalnego urzędu ds, bezpieczeństwa informacji.


Gdyby atak na Deutsche Telekom w pełni się udał, zainfekowane routery mogłyby stworzyć sieć znaną jako "botnet" używaną do dalszych ataków na strony internetowe znanych jako DdoS(Distributed Denial of Service).

Kampania wyborcza w wyborach federalnych rozpocznie się jesienią 2017 roku, ale Angela Merkel już w ubiegłym tygodniu ogłosiła, że będzie się starała o czwartą kadencję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy tworzą armię hakerów 

Na początku tego roku, niemiecka Agencja Wywiadu oskarżyła Rosję o przeprowadzenie serii ataków cybernetycznych na systemy komputerowe niemieckich instytucji państwowych, w tym niższą izbę parlamentu.  O ataki oskarżona została grupa znana jako Fancy Bear, która jest podejrzewana o współpracę z państwem rosyjskim.
Reklama