Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
,Piotr Nisztor,
05.05.2022 08:33

Kto zarabia krocie na cenowych anomaliach?

W ostatnim czasie na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) dzieją się cuda. Kilku przedstawicieli branży energetycznej podczas rozmów wskazywało na bardzo dziwne anomalie związane z transakcjami kupna-sprzedaży energii elektrycznej, która może być sztucznie podbijana. Zastanawiać może, że transakcje (na rynku terminowym) odbywają się najczęściej pod koniec sesji. Na przykład w czasie majówki – 2 maja – nastąpił wzrost cen przy niskim wolumenie 10 minut przed zamknięciem notowań. Takich trudno wytłumaczalnych skoków cen jest dużo więcej.

Zarówno do TGE, jak i Urzędu Regulacji Energetyki wpływają pisma informujące szczegółowo o tych sytuacjach. Wynika z nich, że może to być efekt świadomej manipulacji cenami energii przez niektórych giełdowych graczy, którzy zarabiają na tym krocie. Taka manipulacja, jeśli do niej faktycznie doszło, powinna być karana, szczególnie dzisiaj, w dobie szalejącej inflacji. Gdzie są organy (m.in. Komisja Nadzoru Finansowego), których obowiązkiem jest wyjaśnienie takich zdarzeń?

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE