W 32. rocznicę masakry na placu Tiananmen w Pekinie należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing przez pewien czas nie pokazywała "Tank Mana" - słynnego zdjęcia mężczyzny próbującego zatrzymać kolumnę czołgów na placu. Firma wyjaśniła, że był to "przypadkowy błąd ludzki". Przy obsłudze przeglądarki pracuje wielu Chińczyków, a Microsoft nagiął kark i zgodził się, by na terenie Chin pokazywać tylko to, co chce partia. Przypadkowo ocenzurowany widok zastosowano nieco szerzej.
Użytkownicy na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Singapurze, zgłaszali w rocznicę masakry w piątek, że wyszukiwarka nie pokazuje znanej fotografii, co wzbudziło obawy o cenzurowanie jej wyników - przypomina agencja Reutera.
Microsoft przekazał, że problem został spowodowany "przypadkowym błędem ludzkim", a firma pracuje nad jego naprawieniem. Oficjalnie nie podano więcej żadnych szczegółów. Po kilku godzinach w wyszukiwarce znów można było zobaczyć słynne zdjęcie.
"Tank Manem" nazywa się nieznanego mężczyznę, który 5 czerwca 1989 roku stanął naprzeciwko jadącej przez plac Tiananmen kolumny czołgów. Przedstawiająca tę scenę, znana na całym świecie fotografia jest uznawana za symbol oporu i buntu.
Can’t think of a better way to overcome China’s state-induced collective amnesia on the Tiananmen massacre than to make #TiananmenSquare trend on Twitter today, on its 32nd anniversary.
— Melissa Chen (@MsMelChen) June 4, 2021
Tank Man’s futile defiance endures as symbolic of the yearning of the human soul to be free. pic.twitter.com/TwWCywKrrB
W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do tysięcy demonstrujących w Pekinie studentów, robotników i przedstawicieli inteligencji domagających się reform i swobód obywatelskich. Chińskie władze nakazują cenzurowanie w internetowej przestrzeni tego państwa wszelkich odniesień do brutalnego tłumienia tych protestów. Według różnych szacunków mogło wówczas zginąć nawet kilka tysięcy osób.
Bing to jedna z niewielu zachodnich wyszukiwarek, która działa w Chinach, w których podporządkowuje się panującej tam cenzurze - pisze Reuters. Agencja dodaje, że duża część zespołu Binga, w tym grupy zajmującej się oprogramowaniem służącym do wyszukiwania obrazów, pracuje w Chinach.