Dziś w redakcji „GP” na ul. Filtrowej 63 w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia obrazów trzech najbardziej znanych autorów XIX wiecznej „Gazety Polskiej”. Znana krakowska malarka Joanna Szalewska uwieczniła postacie pisarzy i publicystów „GP”, rozpoczynając w ten sposób obchody 25-lecia obecnej redakcji i symbolicznie zamykając 190. rocznicę istnienia tytułu.
„Gazeta Polska” została założona przez Maurycego Mochnackiego i Tomasza Gąbkę 1 grudnia 1826 r. i od początku była uważana za pismo polskich romantyków. Redakcja „GP” w czasie Powstania Listopadowego przewodziła stronnictwu, które domagało detronizacji Cara. Ujawniała też agentów rosyjskich tajnych służb.
Józef Ignacy Kraszewski pracował stale w „Gazecie Polskiej” od 1859 r. W tym czasie pismo wydawane przez Leona Kronneberga zostało ukarane, za udział w Powstaniu Listopadowym, zmianą nazwy na „Gazeta Codzienna”. Za czasów Kraszewskiego wróciło do swojej pierwotnej nazwy „Gazeta Polska (1861)”.
Henryk Sienkiewicz publikował w „Gazecie Polskiej” od lat siedemdziesiątych XIX w. Z tego okresu pochodzą słynne „Listy z Ameryki”. W 1895 r. zaczął drukować w „GP” w odcinkach najsłynniejszą swoją powieść „Quo Vadis”. Dostał za nią nagrodę Nobla.
Sienkiewicz, Kraszewski i Mochnacki wrócili do „GP”
— Gazeta Polska (@GPtygodnik) 22 listopada 2017
Czytaj więcej na @niezaleznapl https://t.co/FvOujtl2bG#GazetaPolska #Sienkiewicz #Kraszewski #Mochnacki pic.twitter.com/MVH2H6eSUK