W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 4 sierpnia) szczególnie polecamy artykuł okładkowy „O konieczności ograniczania klik homoseksualnych w Kościele”. Za ten tekst Niemcy skazali jego autora, księdza prof. Dariusza Oko. Będzie też o sprawie sędziego Safjana oraz planach nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na najbliższą kadencję. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
„Homomafia, jak każda mafia, zachowuje się jak bezwzględny pasożyt, jak nowotwór, który jest gotów nawet uśmiercić swojego nosiciela, wyssać z niego ostatnie zasoby i rezerwy, byleby sobie zapewnić komfortowe bytowanie. Można też powiedzieć, że Kościół na wielu obszarach i pod wieloma względami jest jakby pod okupacją czy dominacją homomafii – jak Europa Wschodnia przez prawie pół wieku była pod okupacją czy dominacją Związku Radzieckiego”.
- czytamy w tekście księdza prof. Dariusza Oko.
„Przez całe swoje życie naukowe i zawodowe nigdy celowo nie ujawniałem swojego światopoglądu i swoich przekonań politycznych. Mam zamiar nadal trzymać się tej zasady właśnie po to, aby być rzecznikiem wszystkich obywateli niezależnie od preferencji politycznych czy światopoglądowych. Chcę, aby każdy czuł się komfortowo, pukając do biura RPO”.
– mówi prof. Marcin Wiącek, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmawia Tomasz Sakiewicz
„Jest jeden donos, jedna ofiara, tylko na podstawie tego donosu osądzona i rozstrzelana. Tu nie da się wykręcić od odpowiedzialności. Zbigniew Safjan dokonał wyboru. Mogę myśleć o nim w kategoriach mordercy. Gdy dokonywał tego wyboru, jemu samemu śmierć nie groziła, co najwyżej zepchnięcie jego rozpoczynającej się dopiero kariery na boczny tor. I osiągnął cel – donos na Jana Nesslera i jego śmierć ułatwiły mu błyskawiczną karierę w wojsku, a potem w aparacie propagandowo-rozrywkowym PRL
- mówi historyk prof. Andrzej Nowak. Rozmawia Piotr Lisiewicz.
„Chciałbym zmienić dynamikę Instytutu, jego recepcję na świecie i sprawić, że treści IPN trafią również do młodego pokolenia”.
- mówi dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmawia Katarzyna Gójska.
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.