TEMAT NUMERU
-
Gwałcona Europa
Gwałty zbiorowe to jedna z najbardziej brutalnych form przemocy seksualnej. Niestety, skala tego rodzaju przestępczości w Europie Zachodniej jest potężna, a gangi gwałcicieli działają w sposób zorganizowany i długofalowy. Ten zbrodniczy proceder jest ściśle związany ze społecznościami imigranckimi, szczególnie z krajów muzułmańskich. W Polsce póki co tego rodzaju gangi nie funkcjonują, a do gwałtów zbiorowych dochodzi rzadko. Doświadczenia innych państw w kwestii masowej migracji z kręgów obcych nam kulturowo pokazują jednak, że sytuacja może się szybko zmienić. O tym w temacie numeru pisze Hubert Kowalski. Polecamy ten niezwykle mocny tekst.
PONADTO W NUMERZE
-
"Źle się wyrzekać buntu przeciw łotrom". Czy Sikorski wsadziłby za te słowa Wyszyńskiego?
Radosław Sikorski był lansowany na premiera, by odzyskał poparcie części konserwatywnych Polaków, językiem dyplomacji załagodził błędy Tuska na arenie międzynarodowej i nie eskalował agresji w stylu Romana Giertycha, która zaszkodziła notowaniom rządu. Skarżąc się do papieża Leona XIV na modlitwy polskich biskupów, Sikorski uderzył w katolików, bełkotem pełnym błędów skompromitował się jako dyplomata, a wszystko to pod dyktando Giertycha, który zaatakował biskupów dzień wcześniej. Jeśli chciał udowodnić koalicjantom, że byłby jeszcze gorszym premierem od Tuska, poszło mu koncertowo.
– czytamy w artykule Piotra Lisiewicza.
-
Największy sąd w Polsce na skraju chaosu
Sędzia Beata Najjar nie uzyskała zgody Krajowej Rady Sądownictwa na dalsze orzekanie i powinna – ze względu na wiek – przejść w stan spoczynku. Pomimo to – przy akceptacji ministra Adama Bodnara – zarządza Sądem Okręgowym w Warszawie, a także orzeka w procesach karnych. A to oznacza nadchodzącą katastrofę. – Nie było takiej sytuacji w polskim sądownictwie – alarmuje sędzia Łukasz Piebiak, prezes stowarzyszenia Prawnicy dla Polski. Bałagan w wymiarze sprawiedliwości jak zawsze skrupulatnie opisuje Grzegorz Broński.
-
Szczerba sprzedaje mieszkanie. Jego cena nagle wzrosła o 150 tysięcy
Z oświadczeń majątkowych europosła Platformy Obywatelskiej wynika, że zaledwie w ciągu pół roku wartość jego mieszkania na warszawskiej Woli wzrosła o 150 tys. zł. Obecnie polityk wystawił lokal na sprzedaż.
– ujawnia Piotr Nisztor.
-
Diabelska polityka Tuska
Rząd Donalda Tuska, zgodnie z przewidywaniami, płynie w głównym nurcie polityki europejskiej, w dużej mierze korzystając z tego, że nie jest ona przedmiotem zainteresowania wyborców. Gdy jednak do świadomości Polaków przebiją się skutki i konsekwencje działań eurokratów, nagle okazuje się, że to nie frakcja KO i PSL rządzi w UE, lecz wszystko staje się winą PiS-u. Tak było z Zielonym Ładem i tak też jest z umową Mercosur. Czy tak będzie z nowym budżetem? Więcej w artykule Jacka Liziniewicza.
-
Tajwan szykuje się na inwazję
Nie czy, ale kiedy? Inwazja komunistycznego państwa chińskiego na demokratyczne państwo chińskie to kwestia czasu. Dlatego Tajwan szykuje się na wojnę i liczy na USA. Te z kolei oczekują zaangażowania Japonii czy Australii – wszak te będą kolejnym celem czerwonego smoka. Nadciągająca wojna w Azji będzie ściśle związana z wojną w Europie. Oś zła – z Moskwą i Pekinem na czele – kontra wolny świat.
– pisze Antoni Rybczyński.
-
Umowa UE z Ukrainą pogrzebie polskie rolnictwo
Zbliżająca się finalizacja umowy UE o wolnym handlu z Ukrainą, podobnie jak analogiczna umowa z krajami Ameryki Płd. (Mercosur), stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszej branży rolniczej. Według naszych rozmówców może mu zapobiec jedynie zmiana rządu. O tym pisze Maciej Pawlak.
-
"Nasi chłopcy", czyli duma z munduru Wermachtu?
Wystawa „Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego w armii III Rzeszy” – przygotowana przez Muzeum Gdańska przy współpracy z Muzeum II Wojny Światowej oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie (Zentrum für Historische Forschung Berlin) – wzbudziła powszechne oburzenie. Wcale nie z powodu tematu podjętego przez muzealników (ciekawego i ważnego), lecz przede wszystkim z powodu nazwy, a zatem nadania ekspozycji wymiaru i kontekstu znaczeniowego, który w Polsce nie może być odbierany inaczej niż jako proniemiecki, sprzeczny z polskim interesem w obszarze budowania polityki historycznej.
– polecamy artykuł Tomasza Łysiaka.
-
"To wyznajemy, czego nas nauczono"
Cesarz Konstantyn Wielki opowiadał Euzebiuszowi z Cezarei dzieje swojego burzliwego i aktywnego życia. „Powiedział, że w godzinach popołudniowych, kiedy słońce zaczynało się już skłaniać ku zachodowi, zobaczył na własne oczy znak triumfalny w postaci krzyża ze światła na niebie, powyżej słońca, i był na nim umieszczony napis mówiący »Pod nim zwyciężaj«. Na ten widok zdumienie ogarnęło jego i całe wojsko, które szło za nim w tej ekspedycji i stało się naocznym świadkiem cudu”. Ta wizja oraz późniejszy od niej – i słynniejszy – sen cezara stały się punktem zwrotnym w dziejach cesarstwa, chrześcijaństwa i całego świata. O czym przeczytacie w tekście Tomasza Panfila.
-
Niebanalny humor, urok i polot. Odeszła Joanna Kołaczkowska
Opłakując odejście Joanny Kołaczkowskiej, opłakujemy nie tylko dramatyczny los świetnej artystki, która zmagała się z chorobą nowotworową. Opłakujemy znakomitą aktorkę sceniczną, która fenomenalny talent, niebanalny dar budzenia śmiechu i uśmiechu łączyła z wyczuciem nastrojów widowni, prawdziwym kabaretowym polotem i osobistym urokiem.
– pisze Krzysztof Wołodźko.
-
Nadzieja matki rozleglejsza niż ocean
„Pewien Anglik napisał słusznie, że Bóg nie może być wszędzie naraz. Dlatego stworzył matki”. Na ekrany kin wszedł właśnie znakomity film „Cudowne życie” w reż. Kena Scotta, ze scenariuszem na podstawie książki Rolanda Pereza. To piękna i mądra opowieść o matczynej miłości i niezwykle trudnym dla dorosłych już dzieci procesie starzenia się i dziwaczenia rodziców.
– Sylwia Krasnodębska poleca, a to oznacza, że film trzeba obejrzeć!.
-
Bez nich nie ma lata
Współcześnie przyzwyczailiśmy się do powszechnej obecności pomidorów. Tymczasem Europejczycy zaczęli ufać im dosyć późno. Oto kilka ciekawostek o pomidorach od Jacka Liziniewicza.
-
Kąpiel w Lourdes
To był czwartek. 11 lutego 1858 roku. Godzina jedenasta. Chłodne przedpołudnie u podnóża francuskich Pirenejów. 14-letnia Bernadetta wraz z dwiema towarzyszkami rusza do pobliskiego lasu nazbierać nieco suchych gałęzi do palenia w piecu. I kości zwierząt, żeby mieć co sprzedawać na targu.
– ruszamy w podróż ze Stefanem Czernieckim.
-
Jan Urban - właściwy trener na właściwym miejscu
Przez ostatnie tygodnie każdego ranka medialne nagłówki donosiły, że selekcjoner kadry został wybrany, po czym jeszcze tego samego dnia dowiadywaliśmy się, że wciąż pozostało dwóch kandydatów. Po ponad miesiącu poszukiwań i medialnych zwrotów akcji telenowela pt. „Wybór nowego selekcjonera” została zakończona. Na czwartkowej konferencji przedstawiony został nowy trener i jego sztab. Jan Urban to były wybitny piłkarz, wielokrotny reprezentant kraju, trener z doświadczeniem w pracy w Polsce i za granicą, człowiek, który umie zadbać o dobre relacje z piłkarzami.
– sylwetkę nowego selekcjonera przybliża Leszek Galarowicz.
-
Historyczna misja Ignis zakończona sukcesem
Misja Ignis dra Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została wykonana w 100 procentach, a ponadto nasz rodak pomagał także w eksperymentach przygotowanych przez inne kraje. Po bezpiecznym powrocie na Ziemię polski astronauta musi przejść kompleksowe badania lekarskie i proces adaptacji do warunków ziemskich. A przeczytacie o tym w artykule Jana Przemyłskiego.