TEMAT NUMERU:
-
Ekipa Tuska represjonuje i cenzuruje
„Klasyczne nadużywanie prawa w celach politycznych (lawfare)”, „kryminalizacja różnic politycznych”, „ignorowanie wyroków sądów”, „cywilne wyroki śmierci” – to niektóre z zarzutów, jakie stawiają rządowi Donalda Tuska autorzy amerykańskiego raportu, ogłoszonego przez Hudson Institute, jeden z najważniejszych konserwatywnych think tanków w Stanach Zjednoczonych. „Doskonałe relacje prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA i bliskie powiązania PiS z Partią Republikańską stanowią poważny atut dla polskiej polityki zagranicznej i relacji dwustronnych. Dalsze próby rządu KO, by zniszczyć PiS, nie umkną uwadze Waszyngtonu” – ostrzegają Matt Boys i Peter Doran. Pisze o tym w okładkowym temacie Piotr Lisiewicz.
PONADTO W NUMERZE:
-
Polska w centrum Trumpizmu
Coroczna konferencja amerykańskich konserwatystów CPAC w Waszyngtonie była celebracją miesiąca, który Donald Trump spędził w Białym Domu. Byli Elon Musk z piłą mechaniczną, J.D. Vance mówiący o wolności słowa. Dzięki spotkaniu prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem, wystąpieniu Mateusza Morawieckiego i współpracy Telewizji Republika z CPAC, głos Polski był słyszany w tym ważnym miejscu. Więcej w artykule Macieja Kożuszka.
-
Polska nieprezydencja
Co 14 lat każdy kraj Unii Europejskiej obejmuje półroczną prezydencję w Radzie wspólnoty. Obecnie ten przywilej przysługuje Polsce, ale rząd bez aspiracji, bez planów i woli obrony narodowych interesów jest bardziej bierny niż za poprzedniej prezydencji – a w 2011 roku ten okres także przypadł na czasy Donalda Tuska. Pisze o tym Jakub Maciejewski.
-
Brudna gra wokół "Czystego Powietrza"
We wrześniu 2023 roku program „Czyste powietrze” szumnie obchodził swoje 5-lecie. Wtedy chwalono się, że skorzystało z niego 700 tys. beneficjentów, a na inwestycje wydano blisko 18 mld zł. Ta dobrze funkcjonująca maszyna jednak zacięła się po wyborach parlamentarnych. Dziś zostały po niej zgliszcza, a firmy, które jeszcze niedawno powstawały jak grzyby po deszczu, zaczynają upadać. Przez działalność Ministerstwa Klimatu i Środowiska branży grozi zapaść. Kto na tym zyskuje? Odpowiedź w artykule Jacka Liziniewicza.
-
Niemiecki plan klimatyczny wkracza do polskich szkół
W 2017 roku niemiecki rząd stworzył Europejską Inicjatywę Klimatyczną (EUKI), wspierającą różne działania na rzecz odejścia od paliw kopalnych i korzystania z odnawialnych źródeł energii. Dziś środowiska finansowane przez tę organizację przygotowują edukację klimatyczną, która niedługo zostanie wprowadzona do polskich szkół. Chodzi o to, aby jak najwięcej Polaków w dalszej perspektywie dążyło do odejścia od węgla. W zespole pracującym nad podstawą programową znaleźli się m.in. wieloletni współpracownik Donalda Tuska, przedstawiciele środowisk walczących z kopalnią Turów oraz inne osoby z organizacji, za którymi stoją niemieckie podmioty. Pisze o tym Hubert Kowalski.
-
Jak w uśmiechniętej Polsce szukano haków na byłego szefa rządowej agencji
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazywała, że w podległej resortowi Agencji Badań Medycznych rzekomo dochodziło do nieprawidłowości i nadużyć. Na tej podstawie rok temu odwołała współtwórcę i pierwszego szefa tej rządowej instytucji, prof. Radosława Sierpińskiego. Zarzuty miał rzekomo potwierdzić audyt przeprowadzony w ABM przez Krajową Administrację Skarbową, która o sprawie powiadomiła prokuraturę. Ta pod koniec ubiegłego roku… odmówiła wszczęcia w tej sprawie śledztwa. Kulisy tej bulwersującej sprawy ujawnia Piotr Nisztor.
-
Oddział GRU podpala Europę
Rosja już toczy wojnę z Zachodem. Wojnę cieni, poniżej progu otwartego konfliktu zbrojnego. Zgodnie z naukami Sun Tzu, osłabia wroga, zanim zdecyduje się na agresję. Kreml traktuje to priorytetowo, o czym świadczy wzmocnienie i nadanie większych uprawnień specjalnej jednostce GRU prowadzącej od lat destabilizujące działania w Europie: od zamachów, przez sabotaż, po dezinformację. O rosyjskiej wojnie cieni pisze Antoni Rybczyński.
-
Przygotowania do nowej wojny
„Zachodnia twierdza Rosji”, jak o Królewcu mówi Władimir Putin, powoli odzyskuje zasoby militarne wykorzy stywane w ostatnich latach na wojennym froncie. Rosja rozbudowuje swoje zdolności w regionie i organizuje manewry uwzględniające wojnę z Zachodem. Kraje bałtyckie ostrzegają, że Kreml wdraża plan przygotowań do kolejnej agresji w niedalekiej perspektywie. Tym razem na ich kierunku. Przeczytajcie tekst Konrada Wysockiego.
-
Budżet na minusie już w styczniu
Jeśli w takim tempie będziemy się zadłużać, stracimy suwerenność. Rządzący prowadzą bowiem gospodarkę z przytupem. Hitem okazało się zestawienie wydatków i dochodów budżetowych na koniec stycznia bieżącego roku. Po raz pierwszy od lat wykazało wartości ujemne. Więcej w artykule Macieja Pawlaka.
-
Polski uran. Energetyczna szansa
Polska potrzebuje nie tylko elektrowni atomowych, lecz także bezpiecznych źródeł paliwa jądrowego. Szerokie badania geologiczne kraju w celu znalezienia bogatych rud uranowych i rozpoczęcie wydobycia, a także inwestycja w wirówki do wzbogacania uranu – to wyzwania, jakie stoją przed rządzącymi. Ich zaniedbanie może nas sporo kosztować. Polecamy tekst Filipa Rdesińskiego.
-
Epidemia samotności
Wyniki badań naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy przyjrzeli się samotności Polaków, nie zaskakują konkluzją o wciąż narastającym problemie samotności, zadziwia jednak sama skala zjawiska. Co takiego się dzieje z otaczającą nas rzeczywistością, że niemal 70 proc. naszych rodaków odczuwa samotność? Jakie są skutki problemu, który dziś często jest określany chorobą cywilizacyjną XXI wieku? O tym pisze Leszek Galarowicz.
-
Wierzę, że jesteś Dar Boga dla mnie...
12 kwietnia kat Alojzy Winiarz, na schodach do piwnicy więzienia na Zamku, strzelił kapitanowi Mieczysławowi Szczepańskiemu – kawalerowi Orderu Virtuti Militari, czterokrotne mu kawalerowi Krzyża Walecznych – w tył głowy. Sylwetkę zamordowanego przypomina Tomasz Panfil.
-
Działo z 250 kosiarek do trawy
Europa właśnie obudziła się z długiego snu, wstrząsana kolejnymi wieściami dotyczącymi geopolityki. Odstawiona na boczny tor w kwestiach związanych z procesem rozmów pokojowych w sprawie wojny na Ukrainie, obnażona przez Amerykanów w obszarze dotyczącym fundamentalnych wolności, okazała się nagle bezbronna oraz słaba ekonomicznie i militarnie. Sięga się więc teraz często do różnych porównań historycznych i analogii, pośród których pojawiają się a to konferencja monachijska z 1938 roku, a to ta w Jałcie z roku 1945. Warto przy tej okazji sobie przypomnieć, jak bardzo zmieniała się rola i siła Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. A przypomina Tomasz Łysiak.
-
Zamykane muzeum powstańczych pamiątek
Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, złożone z pasjonatów historii, powołało do życia Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, które zostało oficjalnie otwarte 5 stycznia 2020 roku z udziałem żołnierzy Powstania Warszawskiego. Kombatanci zobaczyli, że jest w stolicy nowe ciekawe miejsce pokazujące historię ich walk. Dziś, mimo dużego zainteresowania powstańczą historią, muzeum znika z mapy Warszawy. Pisze o tym Jarosław Wróblewski.
-
Michał Chorosiński traktował władzę jako służbę dla publiczności i aktorów
Jak mantra przewija się w „środowisku teatralnym” i w prasie pogłoska o tym, że to cały zespół artystyczny „Jaracza” w Łodzi domagał się odwołania Pana Michała Chorosińskiego. Nie bardzo wiem, na jakiej podstawie ktoś wysnuł taki wniosek. Nie było żadnego zebrania zespołu w tej sprawie ani głosowania. Odbyłem szczere rozmowy z kilkunastoma kolegami i ręczę, że na pewno nie „domagali się” odwołania dyrektora. W ogóle te wszystkie „zarzuty” to jakaś zapętlona kombinacja wyrwanych z kontekstu zdarzeń, insynuacji, pomówień i kłamstw; mówiąc wprost: jeden wielki stek bzdur – mówi aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Radosław Osypiuk. Rozmawia Sylwia Krasnodębska.
-
Luksusowe jajo
Ceny jajek w USA pobiły historyczny rekord. Dzisiaj 12 sztuk to już koszt niemal pięciu dolarów, czyli prawie 20 zł. A i tak ponoć czasem nie udaje się ich kupić, bo za oceanem szaleje ptasia grypa i jaja stają się mniej dostępne. W Polsce ceny także wzrosły, choć na razie jeszcze nie tak drastycznie jak za oceanem. Pisze o tym Jacek Liziniewicz.
-
Ocalone przez zmysły
Pamiętam tamten odgłos rozklekotanego roweru, za którym starszy pan ciągnął wózek z warzywami. I ten zapach rozpalonego gdzieś buddyjskiego kadzidła. Zmysły mają pamięć niemal fotograficzną. W podróż zabiera nas Stefan Czerniecki.