Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Media

"Gazeta Polska" NOWY NUMER: Cyba - produkt fabryki nienawiści

W najnowszym numerze "Gazety Polskiej" z okładki spogląda na nas Ryszard Cyba - skazany na dożywocie morderca, który po 14 latach opuścił więzienie, co zbulwersowało Polaków. Jest to produkt fabryki nienawiści, o czym przeczytacie w temacie numeru. Ponadto, w gazecie znajdziecie wiele interesujących artykułów i opinii. Zapraszamy do lektury, wybierzcie wygodną prenumeratę cyfrową.

TEMAT NUMERU:

  • Cyba - produkt fabryki nienawiści

Morderca Ryszard Cyba był przewożony od placówki do placówki w różnych częściach Polski. Trafiał do miejsc, które nie są przeznaczone dla groźnych przestępców. Krótko po opuszczeniu więzienia okazało się, że nadal jest groźny, mimo złego stanu zdrowia. Informacja o jego wyjściu na wolność przeraziła wielu, ale przede wszystkim osoby, które wcześniej zostały bezpośrednio dotknięte zbrodnią. Choć rządzący przekonują, że mężczyzna nadal jest skazany na dożywocie, to w rzeczywistości stał się osobą żyjącą na wolności i korzystającą z pomocy społecznej. Więcej w artykule Huberta Kowalskiego.

Reklama

PONADTO W NUMERZE:

  • Smoleńsk po 15 latach - śledztwo, które stało się farsą

Wszystko wskazuje na to, że po 15 latach, jakie minęły od tragedii smoleńskiej, jedynymi realnie ściganymi osobami będą te, które chciały ją wyjaśnić. Ostatnie przeszukanie w domu dziennikarki Ewy Stankiewicz, zarzuty stawiane byłemu szefowi podkomisji smoleńskiej Wacławowi Berczyńskiemu oraz nieskrywane zamiary osądzenia Antoniego Macierewicza świadczą o tym, że bodnarowcy chcą wykorzystać Smoleńsk do brutalnej politycznej zemsty. Tymczasem 15 lat śledztwa smoleńskiego – niestety, dotyczy to także okresu rządów Zjednoczonej Prawicy – to jedna z największych porażek III RP. Polecamy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego.

  • Koniec Trzeciej Drogi coraz bliższy. Poseł PSL: "Hołownia oderwał się od rzeczywistości"

– Szymon Hołownia powiedział niedawno w rozmowie w bardzo wąskim gronie, z udziałem kilku najważniejszych osób w Trzeciej Drodze, że wejdzie do II tury wyborów prezydenckich. Rozumiem, gdyby powiedział to na konferencji prasowej dziennikarzom, tak się czasem robi. Ale skoro mówi to na serio w najwęższym gronie, mając 5–7 proc. poparcia, to znaczy, że oderwał się od rzeczywistości. Nasz klub parlamentarny to zbieranina, w której każdy ciągnie w inną stronę. Umawialiśmy się na cztery wybory, to zrealizowaliśmy i myślę, że teraz to umrze. Zobaczymy, jak przebuduje się scena polityczna po wyborach prezydenckich. Najwyżej znajdziemy znów żółwia, który nas przewiezie w następnych wyborach – mówi „Gazecie Polskiej” znany poseł PSL. O pożeraniu koalicjantów pisze Piotr Lisiewicz.

  • "Demokracja walcząca" zabija demokrację

– Jeżeli się mówi „demokracja walcząca”, i to ma usprawiedliwić szereg działań skutkujących ograniczeniem praw, eliminacją pewnych głosów, to jest to, delikatnie powiedziawszy, nieporozumienie. Wtedy demokracja przestaje istnieć – mówi prof. Ireneusz Cezary Kamiński, były sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przez lata współpracował z Adamem Bodnarem, ale dziś uważa, że jego działania jako ministra sprawiedliwości prowadzą do destrukcji sądownictwa. Rozmawiał z nim Grzegorz Broński. To niezwykle mocny wywiad!

  • Wszystkie interesy specjalisty od zwolnień

Kancelaria prawna członka Rady Nadzorczej PKP Cargo, który przez ostatnie osiem miesięcy pełnił obowiązki prezesa tej spółki, świadczy usługi z zakresu prawa pracy dla grupy Tauron, która jest jednym z klientów kolejowego przedsiębiorstwa – ustaliła „Gazeta Polska”. Kulisy odsłania Piotr Nisztor.

  • Władza będzie miała zaufanych donosicieli

W ramach wprowadzania unijnego Aktu o usługach cyfrowych ustawodawca przewiduje powołanie – zgodnie z europejską praktyką – „zaufanego podmiotu sygnalizującego”. Ta instytucja ma poważne zadanie, śmieszną nazwę i groźne możliwości do cenzurowania internetu. O tym, jak sygnaliści będą tropić "mowę nienawiści", pisze Jakub Augustyn Maciejewski.

  • Tysiące onkologicznych pacjentów zapłacą za kryzys

Polska miała stać się liderem w zwalczaniu chorób nowotworowych. Taką wizję przedstawiali nam przed wyborami politycy koalicji 13 grudnia. Ich indolencja, lenistwo i polityczne zacietrzewienie prowadzą dziś do problemów, które chorzy na raka mogą boleśnie odczuć. Jednak TVP, a nie leczenie raka? Przeczytajcie, co napisał o tym Filip Rdesiński.

  • Terapia szokowa Trumpa

Maciej Kożuszek pisze: "Szok i niedowierzanie. Po wprowadzonych przez Trumpa cłach spadki na amerykańskiej giełdzie niewidziane od pandemii i zapowiedzi nadchodzącej recesji. Zwolennicy Trumpa argumentują, że to ostatnia szansa na ocalenie amerykańskiej gospodarki, a panika może być doskonałym wstępem do negocjacji". 

 / 
  • Ajatollah ulegnie Trumpowi?

Donald Trump nie odpuszcza w sprawie Iranu. Postawił ajatollahów przed alternatywą: bezpośrednie rozmowy o programie atomowym albo militarna próba zniszczenia tego programu przez lotnictwo USA i Izraela. Na razie Teheran się opiera, ale dalsza konfrontacja z Ameryką może się dla reżimu skończyć katastrofą, biorąc pod uwagę pogłębiający się kryzys gospodarczy islamskiej republiki i rosnące niezadowolenie społeczne. Negocjacje lub wojna - o tym przeczytacie w artykule, który stworzył Antoni Rybczyński.

  • "Jastrzębie" na straży nieba

Polscy piloci wraz z myśliwcami F-16 przejęli dowodzenie nad misją Baltic Air Policing, związaną z ochroną przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich i bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO. Przed żołnierzami stoi duże wyzwanie, bo Rosja systematycznie eskaluje napięcia na Bałtyku, dopuszcza się wielu prowokacji wojskowych i organizuje coraz bardziej agresywne manewry, podczas których symuluje atak na strategiczne punkty w regionie. Więcej w tekście Konrada Wysockiego.

  • Polacy pomogą w odbudowie mimo przeszkód

Mimo że perspektywa zakończenia wojny na Ukrainie wciąż wydaje się odległa, dla polskich przedsiębiorstw obecna sytuacja może oznaczać impuls do rozwoju. Zwłaszcza że obecne władze ograniczają w Polsce liczbę zamówień publicznych. Sytuację analizuje Maciej Pawlak.

  • Hołd Pruski, czyli ostatnia wojna z Zakonem

Kierowanie niesłychanie złożonym organizmem, jakim jest państwo, nie pozwala na komfort wykonywania działań po kolei. Problemy nie ustawiają się w karnym ogonku, czekając na sukcesywne ich rozwiązywanie. Jednak państwo polsko-litewskie na początku XVI wieku próbowało – wedle starego powiedzenia – łapać zbyt wiele srok za ogon. A ten, kto rozprasza wysiłki, często zostaje z niczym. Hołd byłego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, odbyty 10 kwietnia 1525 roku, kończący ostatnią wojnę z Zakonem, był raczej propagandową i ceremonialną osłodą polskich wysiłków niż rzeczywistym sukcesem. Wysiłków, które w zbyt wielu sferach okazały się trudami tyleż kosztownymi, co daremnymi. Lubicie historię? Przeczytajcie tekst Tomasza Panfila.

  • Zaranie kłamstwa katyńskiego

W artykule Tomasza Łysiaka czytamy: "13 kwietnia 1943 roku Niemcy poinformowali świat o tym, iż znaleźli w lesie katyńskim masowe groby, a w nich ciała pomordowanych tysięcy polskich oficerów. Spotkało się to z natychmiastową, kłamliwą reakcją Sowietów, którzy zaprzeczyli swej zbrodni. To kłamstwo stało się immanentną częścią samego ludobójstwa, było też swego rodzaju kłamstwem „założycielskim”, na którym zbudowano Polskę Ludową, a także kołem zamachowym dla całego szeregu innych zbrodni, bestialstw i systemu zła, jaki niewolił ludzi w Polsce od początku II wojny światowej aż do upadku komunizmu".

  • "Nie dajmy się zaszczuć"

Szok, niedowierzanie, morze wylanych łez i tony zapalonych zniczy – tak Polska i świat żegnały swojego papieża Jana Pawła II. Do wagi śmierci świętego w 20. rocznicę wraca reżyser Mariusz Pilis w filmie „21:37”. Uroczysta premiera w krakowskim kinie „Kijów” zgromadziła ponad 800 widzów, co relacjonuje Grzegorz Wszołek.

  • Jakiej muzyki słuchał Witold Pilecki?

Czy istnieje odpowiedź na takie pytanie? Z pewnością Witold Pilecki lubił muzykę, grał na pianinie. Romantyczna kultura, w której dojrzewał w Wilnie, wpłynęła na jego osobowość. Co słyszał, co nucił i śpiewał ten harcerz i kawalerzysta, poeta, rysownik i malarz, ziemianin i rolnik? Człowiek wrażliwy i wielowymiarowy. Muzyczny hołd jego pamięci można usłyszeć w oratorium autorstwa Huberta Kowalskiego „Tak musiało być”. O czym pisze Jarosław Wróblewski.

  • Problematyczny dar Bogów

Gdyby spojrzeć na rolnictwo XXI wieku w Polsce, to z pewnością jego symbolem stałoby się pole kukurydzy. Zboże to jeszcze 20 lat temu zajmowało nie więcej niż 400 tys. ha. Dziś jest to już prawie 2 mln ha. Ta metamorfoza ma również wpływ na świat przyrody. Kto cieszy się ze zmian? O tym w artykule Jacka Liziniewicza.

  • Przylądek znaków

Potrafi zaatakować rekina. Nie pogardzi człowiekiem. Ten przeszło pięciometrowy potwór lubuje się w słonej wodzie północnego i wschodniego wybrzeża Australii. Są miejsca, gdzie nieco łatwiej na niego trafić. Jednym z nich jest właśnie ten przylądek. W podróż wybieramy się ze Stefanem Czarnieckim!

  • Polska marka w kryzysie

Ubiegłe dwa sezony w polskich skokach narciarskich to czas pogłębiającego się kryzysu. W ostatnich tygodniach wokół polskich skoków atmosfera robiła się coraz bardziej gęsta. Najpierw zwolniony został trener skoczków Thomas Thurnbichler, potem medialną bombę odpalili Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł, którzy publicznie skrytykowali Austriaka. Nie spodobało się to władzom PZN. O tym, co się dzieje w polskich skokach, pisze Leszek Galarowicz.

  • Mapa kosmosu, jakiej jeszcze nie było

Lada moment pracę na orbicie rozpocznie SPHEREx – jeden z najważniejszych dla świata nauki teleskopów, którego zadaniem będzie przeskanowanie całego nieba w 102 pasmach podczerwieni. Dzięki temu po raz pierwszy powstanie szczegółowa mapa nieba zawierająca skład chemiczny poszczególnych galaktyk, gwiazd i innych obiektów, a także ukazująca różnice między nimi. Polecamy tekst Jana Przemyłskiego.

Nowy numer "Gazety Polskiej" w sprzedaży od środy 9 kwietnia 2025 r. Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny jest w wygodnej prenumeracie cyfrowej. Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819.
Reklama