Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wigilijny barszcz na kilka sposobów. Sprawdzone przepisy

Barszcz podawany w Wigilię ma w sobie coś, na co czeka się z utęsknieniem przez cały rok. Według wielu smakoszy nie istnieje lepszy sposób na rozpoczęcie tradycyjnej kolacji wigilijnej niż solidna porcja czerwonego barszczu z uszkami. Skąd barszcz wziął się w polskiej tradycji kulinarnej? Podpowiadamy kilka sposobów na czerwony barszcz.

Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Zacznijmy od tego, że w sprawdzonych przepisach nie zawsze trzeba wprowadzać diametralne zmiany. Może się okazać, że niewielka zmiana w recepturze przyniesie znakomite rezultaty. Drobne modyfikacje z jednej strony pozwolą trzymać się tradycji, a z drugiej sprawią, że świąteczny posiłek będzie niezapomniany.

Co warto wiedzieć na temat barszczu?

Barszcz jest obecny w polskiej tradycji kulinarnej od wieków. Zajadali się nim zarówno prości ludzie, jak i królowie. Podobno nawet Władysław Warneńczyk był jego wielbicielem.

Nie da się jednak ukryć, że przez setki lat przepisy na barszcz ulegały licznym modyfikacjom i zupa, którą zajadamy się dzisiaj, nie przypomina pierwowzoru dania z liści i łodyg barszczu zwyczajnego. 

Obecnie podstawą barszczu są ugotowane buraki i bulion warzywny. Niektórzy szefowie kuchni dodają także wywar z suszonych grzybów. W kultowej wersji na wigilię serwuje się go z uszkami. 

Jak przyrządzić najlepszy barszcz czerwony? 

Ciekawym pomysłem na tradycyjną wigilijną wieczerzę jest świąteczny barszcz z majerankiem. Jego aromat od razu przywołuje najlepsze skojarzenia z Bożym Narodzeniem.

PRZEPIS na świąteczny barszcz z majerankiem
Czas przygotowania: 15 minut 
Ilość porcji: 4
Składniki:
• 4 buraki
• 2 litry bulionu warzywnego
• 1 opakowanie barszczu czerwonego lub koncentratu barszczu
• 200 g uszek
• 1 jabłko
• 3 ząbki czosnku
• 1 łyżka Majeranku
• 2 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
1. Obierz i zetrzyj na tarce buraki, a następnie wymieszaj je z cukrem. Odstaw na 10 minut.
2. Przygotuj warzywny bulion. Wrzuć do niego rozgniecione ząbki czosnku, buraki oraz kawałki jabłka. Całość gotuj na niewielkim ogniu przez około 20 minut.
3. Opakowanie barszczu czerwonego połącz z wodą i wlej do przyrządzonej zupy z buraków.
4. Wszystko dopraw majerankiem i odstaw barszcz do momentu, aż smaki się ze sobą połączą. Przed podaniem odcedź świąteczny barszcz i serwuj w towarzystwie uszek.

Nieoczywiste dodatki do barszczu

Podstawa zupy jest zazwyczaj taka sama, jednak każdy kucharz lubi dodać coś od siebie. Istnieje wiele różnych produktów, którymi można urozmaicić smak potrawy i mowa jest tu nie tylko o uszkach. Uwzględnienie w recepturze zalewy z ogórków kiszonych sprawia, że barszcz nabiera bardzo przyjemny kwaskowaty posmak. Natomiast za sprawą kilku suszonych śliwek zyskuje słodką nutę, która zamienia go w przystawkę jeszcze bardziej intrygującą. Co powiecie na dodatek miodu? Produkt ten pasuje nie tylko do bożonarodzeniowego piernika! Sprawdźcie barszcz czerwony z ziemniaczaną gwiazdką, by przekonać się, że takie kombinacje wychodzą pierwszorzędnie.

PRZEPIS na barszcz czerwony z ziemniaczaną gwiazdką
Czas przygotowania: 15 minut 
Ilość porcji: 4
Składniki:
• 1 opakowanie barszczu czerwonego lub koncentratu barszczu
• kilka ugotowanych ziemniaków
• 1 cytryna
• 60 g suszonych śliwek
• 2 sztuki Goździków
• 1 łyżka miodu
• szczypta Pieprzu mielonego do smaku
• 1 l wody
Sposób przygotowania:
1. Skórkę z cytryny zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
2. Zagotuj litr wody. Następnie dodaj do niej goździki, śliwki i skórkę z cytryny. Gotuj wszystko około 5 minut.
3. Odcedź wywar, połącz go z łyżką miodu oraz mocno podgrzej. Śliwki pokrój w paski.
4. Zawartość opakowania barszczu czerwonego wsyp do wywaru i dodaj śliwki. Całość dopraw do smaku czarnym pieprzem.
5. Z ugotowanych ziemniaków wytnij kształt gwiazdki. W tym celu możesz posłużyć się foremką do pierników. Gwiazdkę połóż na górze zupy.

Co dodać do barszczu?

Tu raczej obędzie się bez dylematów. Oczywistym wyborem zawsze będą uszka. Do barszczu pasować będą także pierogi, najlepiej z farszem z kapusty i grzybów, żeby pasowały do postnej wigilijnej zupy.

Biorąc pod uwagę, że podczas świąt konsumpcja takich smakołyków liczona jest w ilościach hurtowych, warto postawić na urozmaicenie – zwłaszcza podczas kolejnych uroczystych dni, kiedy spotykamy się przy stole w licznym gronie rodziny i przyjaciół. 

Macie już trochę dość mącznych dodatków do barszczu? Podajcie go z kulebiakiem. Nadal będzie tradycyjnie i pysznie! Świetnie pasują również paszteciki albo paluchy z ciasta francuskiego. Drożdżowym bułeczkom i krokietom też raczej nikt nie odmówi. Jak widać, z uniwersalnym barszczem wigilijnym wyczarować można naprawdę magiczne święta.

 



Źródło: Niezalezna.pl, Infowire.pl, knorr.pl

MaŁu