To twierdzenia podbudowane licznymi badaniami. Aktywowanie obwodów mózgowych odpowiedzialnych za odczuwanie wdzięczności przynosi wiele pozytywnych skutków. Korzyści wynikające z wdzięczności zaczynają się od układu dopaminowego, ponieważ poczucie wdzięczności aktywuje obszar pnia mózgu odpowiedzialny za produkcję dopaminy. Dodatkowo wdzięczność wobec innych zwiększa aktywność obwodów dopaminowych odpowiedzialnych za relacje społeczne, dzięki temu nawiązywanie kontaktów międzyludzkich staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Wdzięczność wpływa na zwiększenie produkcji serotoniny w przedniej części zakrętu obręczy. Serotonina jest ważnym neurotransmiterem i czynnikiem regulującym funkcjonowanie organizmu człowieka. Jej biologiczna rola związana jest między innymi z naszym dobrym nastrojem, dlatego nazywana jest „hormonem szczęścia”. Poza tym reguluje apetyt, odczuwanie bólu, sen i czuwanie, procesy uczenia się i zapamiętywania, oraz wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka. Równocześnie pamiętanie smutnych wydarzeń zmniejsza produkcję serotoniny w przedniej części zakrętu obręczy.
Zakręt obręczy wchodzi w strukturę anatomiczną mózgu i jest częścią układu limbicznego, odpowiedzialnego między innymi za sferę emocjonalną. Przednia część kory zakrętu obręczy to obszar mózgu odpowiedzialny głównie za reakcję unikania i zachowania awersyjne. Odgrywa ważną rolę jeśli chodzi o zauważanie rzeczy negatywnych, własnych błędów. Niższy poziom stresu ma związek ze zmniejszoną aktywnością grzbietowego obszaru przedniej części zakrętu obręczy.
Wdzięczność ma podwójny wpływ: bezpośrednio powoduje wzrost poziomu serotoniny i pośrednio zapobiega pamięci negatywnych wydarzeń. Wdzięczność to dobry sposób na poprawę snu.
Badania potwierdzają, że wdzięczność pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Kiedy poczucie beznadziei i bezradności dominuje, gdy wszystko wydaje się przygnębiające i bezsensowne, nawet szczypta wdzięczności może się okazać bardzo pomocna. Poczucie wdzięczności zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia myśli samobójczych. Kiedy przyjmujemy postawę wdzięczności, pozytywnie myślimy o sobie, naszych bliskich, naszym życiu, naszym kraju, łatwiej odczuwamy pozytywne emocje. Jesteśmy bardziej pewni siebie i z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Wdzięczność zmniejsza lęk i niepokój. Nasz mózg nie może się skupić jednocześnie na wielu rzeczach - gdy odczuwasz wdzięczność za dobre rzeczy, pesymistyczne i negatywne myśli są wypierane, trudne emocje i niepokój znikają.
Badanie przeprowadzone na grupie tysiąca osób wykazało związek między poziomem wdzięczności a zdrowiem. Wyniki badania ujawniły, że osoby, które wyrażały wdzięczność, cieszyły się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Różne zmiany życiowe mogą oznaczać narastanie niepewności, co wzmaga działanie układu limbicznego odpowiedzialnego za emocje. Kiedy zmienia się środowisko, zmieniają się również nawyki. Osoby z wyższym poziomem wdzięczności mają niższy poziom stresu i myśli depresyjnych.
Postawa wdzięczności zapewnia większe wsparcie społeczne. Poczucie wdzięczności ułatwia nawiązywanie głębszych relacji, wyrażanie wdzięczności sprawia, że rośnie wsparcie społeczne dla nas i zwiększa się chęć udzielenia nam bezinteresownej pomocy.
Jak wyrażać wdzięczność?
Możesz napisać list do kogoś, kto był dla ciebie szczególnie miły – komu jednak nigdy należycie nie podziękowałeś. Napisz list dziękując konkretnie za, co coś co dla ciebie ta osoba zrobiła.
Możesz go wysłać lub osobiście się spotkać i słownie wyrazić swoją wdzięczność. Taka forma wdzięczności może mieć długofalowe skutki. Po napisaniu lub wyrażeniu słowem, można poczuć się o wiele lepiej.
Zaczynaj dzień od poczucia wdzięczności, to dobry początek, który daje szansę na dobry nastrój w ciągu całego dnia.