Odwodnienie organizmu u osób starszych jest bardzo częste i groźne w skutkach. U seniorów odczuwanie pragnienia słabnie wraz z wiekiem. Tym samym często dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Objawy odwodnienia organizmu
Odwodnienie organizmu u osób starszych jest bardzo częstym problemem. Jest to spowodowane tym, że po 60. roku życia zachodzą zmiany w organizmie, takie jak:
Odwodnienie organizmu początkowo nie ma dużych objawów.
Z czasem pojawiają się:
UWAGA: Skrajne odwodnienie grozi utratą przytomności, a nawet śmiercią.
Seniorzy spożywają bardzo mało płynów, gdyż mają osłabiony ośrodek pragnienia. Za inną przyczynę uważa się przyjmowanie leków. Starsze osoby często mają problemy z nadciśnieniem i przyjmują leki moczopędne, które obniżają ciśnienie krwi. Leki wywołują efekty uboczne w postaci nasilonej diurezy, przez co zwiększa się utrata wody przez organizm.
Za inne przyczyny odwodnienia organizmu u osób starszych uważa się:
Innym problemem związanym z odwodnieniem u osób starszych jest kwestia nietrzymania moczu u seniorów. Dlatego starsi często świadomie ograniczają spożywanie wszelakich napojów.
Długotrwały niedobór wody może powodować choroby nerek i serca. Odwodnienie prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego z jednoczesnym przyspieszeniem tętna. Dochodzi do zaburzenia układu pokarmowego co skutkuje zaparciami.
Problemy sercowe prowadzą za to do:
Dzienne zapotrzebowanie na wodę
W czasie upałów lub wysiłku fizycznego wzrasta zapotrzebowanie na napoje. Dla urozmaicenia wodę mogą zastąpić na przykład: