Cynk odpowiada m. in. za skórę, włosy i paznokcie oraz reguluje stężenie witaminy A. Niedobory tego pierwiastka pogarszają stan skóry, rany goją się dłużej i gorzej. Cynk pomocny jest w leczeniu trądzika, korzystnie wpływa na kości oraz wspomaga leczenie reumatyzmu.
Dorosła osoba powinna dziennie spożywać 5 mg cynku, ale zaleca się, żeby jego ilość była znacznie większa i wynosiła nawet 15-20 mg.
Cynk w naszym organizmie reguluje również pracę organów wewnętrznych takich jak trzustka, korzystnie wpływa na układ immunologiczny oraz poprawia pracę układu krążenia (pomaga ustabilizować ciśnienie oraz zapobiega żylakom).
Zbilansowana dieta jest podstawą zdrowego funkcjonowania każdego organizmu. Najbogatszym źródłem cynku są oczywiście dzikie ostrygi, aż w 100g znajduje się od 60-90 mg pierwiastka. Nie każdy jest jednak zwolennikiem owoców morza.
Duże ilości cynku zawierają również:
Cynku nie da się przedawkować, gdyż jego wchłanianie regulowane jest hormonalnie i zmienia się w zależności od tego, czy organizm ma niedobór czy nadmiar pierwiastka. Jeżeli już dojdzie do przedawkowania to zazwyczaj dochodzi do tego gdy jest przyjmowany w zbyt dużych dawkach pod postacią suplementów diety.
Objawy zatrucia cynkiem:
Cynk odpowiada za działanie układu immunologicznego, a więc niedobory skutkują zmniejszeniem odporności. Nasila się skłonność do infekcji połączona z uczuciem zmęczenia i zaburzeniami koncentracji.
Najbardziej jednak widocznym niedoborem cynku jest pogorszenie stanu skóry - pojawia się trądzik - paznokci, które są łamliwe oraz nasilone wypadanie włosów. Drobne skaleczenia goją się dłużej, a u kobiet, które mają skłonność do pojawiania się rozstępów pojawiają się nowe. Przedłużający się stan niedoboru cynku w organizmie może prowadzić do przedwczesnego starzenia się.
Niedobór cynku prowadzi również do osłabienia zmysłów smaku i węchu. Niedobór prowadzi do suchości w ustach i tym samym pogarsza smak. Z kolei problem z węchem prowadzi do utraty apetytu co może skutkować anemią.