Zespołowi naukowemu z Izraelskiego Instytutu Nauki Weizmanna, pod kierunkiem profesora Jacoba Hanny, udało się stworzyć zaawansowane modele ludzkich zarodków, odpowiadające zarodkom w wieku 14 dni. Jak przekonują badacze, do uzyskania modeli ludzkich zarodków nie były potrzebne plemniki, komórki jajowe, ani macica. Naukowcy osiągnęli zakładany efekt bazując wyłącznie na wykorzystaniu ludzkich komórek macierzystych. Odkrycie wywołało ożywioną dyskusję w gronie bioetyków.
Uzyskane w ramach eksperymentu genetycznego modele zarodków nie tylko wizualnie przypominały ludzkie zarodki w wieku 14 dni, ale także wydzielały hormony, które wywoływały pozytywny wynik testu ciążowego. Obejmowały one struktury takie jak łożysko, woreczek żółtkowy, kosmówkę oraz inne typowe dla dwutygodniowego zarodka tkanki.
Naukowcy przekonują, że ich osiągnięcie ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala „w etycznie akceptowalny sposób zbadać i zrozumieć najwcześniejsze etapy rozwoju ludzkiego życia”. Jest to ważne w kontekście prewencji wad rozwojowych, poronień, leczenia niepłodności, testowania wpływu leków na ciążę oraz pozyskiwania tkanek do przeszczepów. Należy jednak podkreślić, że wszelkiego rodzaju eksperymenty medyczne na ludzkich zarodkach od lat spotykają się z krytyką ze strony bioetyków.
Z pewnością najwięcej kontrowersji wywołuje sam proces tworzenia tych zarodków, opisany w czasopiśmie Nature. Naukowcy do uzyskania modeli ludzkich zarodków nie potrzebowali ani komórek jajowych, ani plemników, ani macicy. Zamiast tego skupili się na skłonieniu ludzkich komórek macierzystych do samoorganizacji w strukturę przypominającą zarodek. Wcześniej tego rodzaju badania były przeprowadzane na myszach z podobną skutecznością.
W badaniach wykorzystano zarówno ludzkie pluripotencjalne komórki macierzyste, które mają zdolność do tworzenia tkanek i narządów, jak i dorosłe komórki skóry, które zostały cofnięte do stanu sprzed zróżnicowania. Jednak komórki pluripotencjalne same w sobie nie mogą przekształcić się we wszystkie rodzaje komórek zarodka. Dlatego naukowcy przeprogramowali je, używając metody opracowanej wcześniej przez zespół profesora Hanny, aby cofnąć je do jeszcze wcześniejszego etapu rozwoju, w którym mogą przekształcić się w różne rodzaje komórek.
Te uzyskane komórki zostały podzielone na trzy grupy. W jednej z grup komórki pozostawiono bez dalszej ingerencji. W dwóch pozostałych grupach użyto odpowiednich substancji chemicznych, które aktywowały określone geny, powodując zróżnicowanie komórek w tkanki łożyska, woreczka żółtkowego lub kosmówki.
Podczas eksperymentów komórki zaczęły tworzyć grudki. Około jedna setna tych komórek przeszła samoorganizację, tworząc kompleksowe struktury przypominające zarodek. Te struktury rozwijały się poza macicą przez okres 8 dni, osiągając etap odpowiadający dwutygodniowemu zarodkowi ludzkiemu.
Podsumowanie:
Naukowcy stworzyli modele ludzkich zarodków z komórek macierzystych. Warto dodać, że wcześniej podobne modele zarodków były tworzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge oraz California Institute of Technology (Caltech), jednak były one znacznie mniej skomplikowane i nie zawierały wielu niezbędnych komórek ani charakterystycznych dla zarodka struktur.