Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego

Stale wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego w naszym kraju, w ostatnich 40 latach zwiększyła się ona co najmniej czterokrotnie (szczególnie wśród mężczyzn).

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Parentingupstream, pixabay

Fundacja STOMAlife ostrzega, że nowotwór jelita grubego może przez długi czas pozostawać bezobjawowy, a jego pierwsze symptomy pojawiają się dopiero, gdy choroba osiąga zaawansowane stadium. Dlatego ważna jest profilaktyka i poddawanie się refundowanej z budżetu państwa kolonoskopii, czyli wziernikowaniu jelita grubego.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 1980 r. rak jelita grubego wykryto u 4,7 tys. Polek i Polaków, a w 2017 r. już u 19 tys. osób, czyli czterokrotnie więcej. Nadal jednak zwiększa się zachorowalność z tego powodu. Podejrzewa się, że w 2020 r. nowotwór ten wykryto u jeszcze większej grupy osób, choć oficjalne dane nie są jeszcze znane.

W ocenie ekspertów Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, jeśli nic się nie zmieni, w 2030 r. liczba zachorowań z powodu raka jelita grubego może się w Polsce zwiększyć do 27 tys.

Fundacja STOMAlife przypomina, że ryzyko zachorowań obserwuje się po 50. roku życia. Zbyt późna wykrywalność ma niekorzystny wpływ na rokowanie pacjenta, więc zanim dojdzie do rozwoju raka, należy stosować odpowiednią profilaktykę.

Niepokojące jest jednak, że coraz częściej na raka jelita grubego chorują osoby w średnim wieku. Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ACS), w latach 1995-2013 o 22 proc. zwiększyła się w USA zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego, w tym szczególnie raka jelita grubego, wśród osób przed 50. rokiem życia.

Rak jelita grubego trudno wcześnie wykryć na podstawie jedynie objawów, takich jak bóle w okolicach brzucha oraz chudnięcie czy krwawienia. Dlatego ważna jest profilaktyka oraz poddawanie się badaniom, pozwalającym wcześnie wykryć ten nowotwór. Chodzi głównie o kolonoskopię, będącą najlepszą metodą wczesnego wykrywania bezobjawowego raka jelita grubego.

Kolonoskopia pozwala wykryć i usunąć polipy, zmianę przedrakową, z której może się rozwinąć nowotwór. Polipy stwierdza się u ponad 30 proc. ludzi po 50. roku życia. Nie należy też lekceważyć takich objawów, jak obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu lub zmiana rytmu wypróżnień.

Jeśli chodzi o profilaktykę, pierwszym krokiem jest zaprzestanie palenia papierosów oraz regularna aktywność fizyczna. Istotne są również właściwe praktyki żywieniowe. Należy unikać nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, czerwonego, przetworzonego mięsa i produktów żywieniowych z suplementami, ulepszaczami oraz konserwantami. Ryzyko zachorowania zmniejsza dieta pełna warzyw i owoców, które są źródłem naturalnego błonnika pokarmowego, antyoksydantów i witamin

- podkreśla prof. Krzysztof Bielecki.

Rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii, nazywanej potocznie „odbytem brzusznym”. Fundacja zapewnia, że nie musi ona oznaczać rezygnacji z dotychczasowych aktywności i planów życiowych.

 

 

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#leczenie #objawy #Rak Jelita grubego #kolonoskopia

redakcja