Jaskra jest chorobą związaną ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i uszkadzającą nerw wzrokowy, który przekazuje obraz zarejestrowany przez siatkówkę do mózgu. Tymczasem z najnowszych badań nikotynamid, czyli amid witaminy B3, może być skuteczny właśnie w leczeniu.
Choć dokładne przyczyny degeneracji nerwu wzrokowego nie są jasne, prowadzone są badania nad nowymi metodami leczenia, polegającymi na powstrzymywaniu obumierania komórek zwojowych siatkówki oraz regeneracji włókien nerwowych.
Wraz z wiekiem w siatkówce zmniejsza się poziom nukleotydu NAD, przez co komórki zwojowe są bardziej podatne na neurodegenerację.
Zespół naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji, Uniwersytetu Cardiff w Wielkiej Brytanii i Narodowego Centrum Zdrowia Oczu w Singapurze badali wpływ nikotynamidu na wzrok w normalnych warunkach oraz w przebiegu jaskry.
Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że zapobieganie spadkowi poziomu NAD poprzez podawanie nikotynamidu (prekursora NAD) silnie przeciwdziała jaskrze. Zaobserwowano także, że podawanie nikotynamidu może poprawiać widzenie u pacjentów z jaskrą przy niewielkim ryzyku skutków ubocznych.
Nikotynamid ma szerokie działanie neuroochronne. Redukuje stres metaboliczny, poprawia funkcjonowanie mitochondriów i stwarza środowisko, w którym komórki zwojowe są mniej narażone na szkodliwe czynniki związane z jaskrą. Wyniki te wskazują, że długoterminowe zażywanie nikotynamidu może pomóc pacjentom z jaskrą.
- mówi dr Pete Williams z Instytutu Karolinska.
Autorzy publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Redox Biology” zapowiadają, że badania kliniczne nad skutecznością nikotynamidu u ludzi rozpoczną się jesienią tego roku.