10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polacy rezygnują z aktywności fizycznej

W ubiegłym roku, zdominowanym przez pandemię COVID-19, odsetek Polaków uprawiających sport w porównaniu z 2019 rokiem zmniejszył się o 12 procent - wynika z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia. Najpopularniejszymi aktywnościami były jazda na rowerze i bieganie.

Daniel Reche/pixabay.com/service/license/

Jak podano, w 2020 roku aktywnych fizycznie było 69 procent Polaków, a rok wcześniej 81 proc. Dodano, że spadek zauważono we wszystkich grupach wiekowych i pogłębiał się z miesiąca na miesiąc.

Co więcej, nie wzrosła ona w miesiącach letnich, kiedy naturalnie powinniśmy mieć więcej okazji do ruchu.
- zauważono w raporcie.

Ponad połowa z przepytanych osób w wieku 55-65 lat pozostaje aktywna. Najwięcej uprawiających sport było jednak w najmłodszej grupie wiekowej - 87 proc. Dbanie o sprawność fizyczną zadeklarowało 69 proc. badanych kobiet i 70 proc. mężczyzn. Połowa z wszystkich respondentów ćwiczy kilka razy w tygodniu, co czwarta raz w tygodniu, a 13 proc. codziennie. Najczęściej sport uprawiają mieszkańcy dużych miast, a najrzadziej mieszkańcy wsi, ale różnice są niewielkie - odpowiednio - 74 i 67 proc.

Dyscypliny, które najczęściej uprawiają Polacy to jazda na rowerze, bieganie oraz gimnastyka i ćwiczenia sprawnościowe. (...) Są dyscypliny, które uprawiają wszyscy – np. jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Są jednak takie, które preferują mężczyźni: piłka nożna, siłownia i crossfit, jak i takie, które są w większym stopniu domeną kobiet: gimnastyka, spacery, fitness i pilates. Dyscyplinami zdominowanymi przez kobiety są joga oraz nordic walking.
- wymieniono w raporcie.

Jego autorka Agnieszka Doktorska oceniła, że pandemia z pewnością miała i nadal ma duży wpływ na kwestię uprawiania sportu.

Zamknięte przez dłuższy czas siłownie, kluby fitness czy obiekty sportowe oraz obawa przed zarażeniem wirusem spowodowały, że wiele osób w takie miejsca, nawet w czasie, gdy były one otwarte, się nie wybrało. Regularne chodzenie na zajęcia sportowe, wykupiony karnet, trenowanie w grupie – to wszystko stało się niedostępne lub mało dostępne. (...) Dlatego osoby, którym trudno jest zmobilizować się do ruchu, po prostu z niego zrezygnowały lub go znacząco ograniczyły.
- wyjaśnia ekspertka.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#fitness #aktywność fizyczna #styl życia #lifestyle #pandemia #zdrowie

albicla.com@MariolaLukawska