Penderecki's Garden to podcast 10-odcinkowy cykl audycji przygotowany przez brytyjskich dziennikarzy – Jacka Peppera i Charlotte Gardner nagrany przez Instytut Adama Mickiewicza.
Cykl Penderecki's Garden, jak podaje IAM, ukazuje wpływ twórczości Krzysztofa Pendereckiego na świat współczesnej kultury, nie tylko muzyki klasycznej.
"Każdy podcast koncentruje się na wybranym utworze Pendereckiego – przedstawia konkretne dzieło oraz historię jego powstania. Poznajemy lepiej biografię kompozytora oraz fakty z dziejów Polski i świata, związane z powstaniem utworu"
- podano.
Dziennikarze opowiadają o historii takich utworów jak "Aulodia" i "Ekecheiria", które Penderecki napisał na zamówienie organizatorów igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. Szef komitetu olimpijskiego RFN, Willy Daum wybrał "Ekecheirię", którą wykonano podczas otwarcia olimpiady. Penderecki wykorzystał w tym utworze fragmenty Ody Olimpijskiej Pindara z Teb.
W innym odcinku, przedstawiając proces tworzenia "Polskiego Requiem", twórcy podcastu pokazują, jak losy Polski wpływały na kompozytora. Swoje dzieciństwo podczas II wojny światowej muzycznie opisał Penderecki w swoim III kwartecie "Kartki z niezapisanego pamiętnika".
Podcastu można słuchać m.in. na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast i na stronie https://pendereckisgardenpodcasts.libsyn.com/
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która dziś nosi jego imię. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dla młodych artystów. Kompozytor był laureatem licznych nagród w wielu krajach. 30 razy został uhonorowany tytułami doktora honoris causa. Był też Kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem miasta Krakowa. Zmarł 29 marca 2020 r. w Krakowie.