Dobrą praktyką jest, że zdecydowana większość dzieci porusza się na rowerze w kaskach. Ale przed każdą pierwszą jazdą rodzic staje przed wyzwaniem: jaki kask rowerowy dla dziecka kupić? O ile poszczególnych typów nie jest zbyt dużo, problemem może okazać się wybór odpowiedniej kolorystyki, a także różnego rodzaju dodatków lub technologii zastosowanych w przedmiocie, który w przypadku każdego rowerzysty jest gwarantem podstawowej ochrony i bezpieczeństwa, na wypadek ewentualnej kolizji. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka i jak go dopasować przed każdą jazdą.
Kupując kask rowerowy dla dziecka, warto zadbać o to, aby był to produkt w pełni bezpieczny. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy dany model spełnia normy bezpieczeństwa i posiada odpowiednie certyfikaty (norma EN 1078 dla kasków rowerowych oraz EN 1080 dla kasków przeznaczonych dla dzieci młodszych niż 7 lat).
Ważne, aby nigdy nie kupować kasku powypadkowego. Nawet, jeśli powierzchownie może on wyglądać na niezniszczony, jego konstrukcja mogła niestety zostać naruszona i nie będzie on gwarantował optymalnego poziomu zabezpieczenia głowy rowerzysty.
Nie chcąc zbytnio komplikować kwestii doboru kasku rowerowego dla dziecka, możemy skoncentrować się na podstawowych 2-3 rodzajach.
Kask, którego nazwa idealnie oddaje jego charakterystykę. Kształt kasku przypomina łupinę orzecha. Szczególnie wzmocniona jest w tym modelu część chroniąca tył głowy przed ewentualnym uderzeniem potylicą o krawężnik lub chodnik.
Co ciekawe kask tego typu bardzo często wybierany jest nie tylko do jazdy rowerem. Chętnie sięgają po niego rodzice wożący swoje dzieci w fotelikach rowerowych oraz przyczepkach rowerowych, ponieważ nie koliduje on z oparciem fotelika lub krzesełka w przyczepce.
PLUSY: Zwarta budowa, dobra ochrona potylicy
MINUSY: Mała ilość otworów wentylacyjnych, większa waga w porównaniu z innymi modelami.
Typ kasku rowerowego doskonale znany przez dorosłych rowerzystów i wzorowany na najpopularniejszych modelach tego typu. Charakteryzuje się bardziej złożoną strukturą oraz wydłużoną częścią przednią (daszkiem), która w założeniu producentów ma chronić także przód i boki głowy.
PLUSY: Aerodynamiczny kształt, niska waga, przewiewność, dobra ochrona przed uderzeniem bocznym oraz przednim.
MINUSY: Wyższa cena, w porównaniu z kaskami typu „orzeszek”.
Po ten rodzaj kasku z pewnością sięgną rodzice dzieci, które na rowerze chcą jeździć bardziej „wyczynowo”. Główną cechą charakterystyczną kasków fullface jest pełna ochrona głowy, w tym także szczęki. Posiada on wszystkie plusy pozostałych modeli z dodatkowym, często demontowalnym elementem chroniącym żuchwę dziecka.
PLUSY: Bardzo dobra ochrona głowy dziecka, dodatkowa ochrona żuchwy, wysoka odporność na uderzenia.
MINUSY: Waga (z reguły jedne z cięższych kasków na rynku), w zależności od konstrukcji nieco bardziej ograniczona widoczność.
Przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jak dobrać rozmiar kasku do główki dziecka? Mierzenie obwodu głowy małego rowerzysty warto powtarzać regularnie co ok. 2 lata, aby mieć pewność, że kask nie jest za mały.
Jak zmierzyć głowę dziecka?
Warto pamiętać, że to właśnie kask stanowi podstawową formę zabezpieczenia głowy dziecka w czasie jazdy na rowerze, dlatego należy unikać podstawowych błędów w użytkowaniu kasków.
Jak NIE ZAKŁADAĆ kasku:
Wbrew pozorom dopasowanie kasku do głowy dziecka nie jest trudne. Wystarczy zastosować kilka prostych kroków: