Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, właściwa opieka lekarska, w skrajnych przypadkach operacja zmniejszenia żołądka – to niektóre sposoby zapobiegania i leczenia otyłości u dzieci, o których będą dyskutować w Chorzowie (Śląskie) specjaliści z różnych dziedzin medycyny.
Konferencję "Otyłość wieku rozwojowego – od przyczyn do konsekwencji" zorganizowano po raz drugi. W tym roku przewodnim tematem dyskusji będzie poszukiwanie skutecznych metod terapii tej coraz częstszej choroby populacji wieku rozwojowego.
- Leczenie otyłości to zagadnienie interdyscyplinarne, dlatego do udziału w konferencji zaprosiliśmy zarówno lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy specjalistów, jak i dietetyków, fizjoterapeutów, psychologów i innych ekspertów zajmujących się leczeniem tej trudnej w praktyce choroby - podkreślił przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji dr hab. Paweł Matusik, endokrynolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Uczestnicy dwudniowego spotkania będą mówić o roli aktywności fizycznej i właściwego żywienia w leczeniu otyłości u dzieci. Zaplanowano również wykłady dotyczące suplementacji i tego, na ile naprawdę może ona pomóc w walce z otyłością. Inny panel dyskusyjny będzie poświęcony wykorzystaniu nowych mediów i technologii w leczeniu tej choroby. Ponadto uczestnicy konferencji będą rozmawiać o powiązaniach otyłości z innymi chorobami – cukrzycą, nowotworami czy nadciśnieniem.
Poprzednia konferencja poświęcona otyłości wieku rozwojowego odbyła się na Śląsku dwa lata temu. W jej trakcie uczestnicy mogli obserwować na żywo trzy pokazowe operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka u dzieci z tzw. otyłością olbrzymią, ważących ok. 150 kg. Przeprowadził je prof. Marc Michalsky, chirurg dziecięcy z Nationwide Children's Hospital w Columbus (USA). Asystowali mu specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Operacje przeszło wówczas troje nastolatków - dwie dziewczyny i chłopiec; zabiegi zakończyły się pomyślnie. Jak mówił wówczas prof. Michalsky, w Stanach Zjednoczonych operacje bariatryczne u nastolatków to standard. Ocenił, że dzięki takim zabiegom istotnie poprawia się stan zdrowia tych młodych ludzi, również jeśli chodzi o inne choroby. "Równie ważne jest, że zyskują oni szansę na lepsze życie w przyszłości - znajdą lepszą pracę, będą aktywni, będą wchodzić w związki" - podkreślał amerykański lekarz. W Polsce takie zabiegi u pacjentów pediatrycznych należą do rzadkości, rocznie decyduje się na nie zaledwie kilka osób.
Problem otyłości u dzieci dostrzegają samorządy. W ubiegłym roku w Sosnowcu miejskim programem walki z otyłością objęto ok. 2 tys. uczniów I klas szkół podstawowych. Realizatorem finansowanych przez samorząd działań było miejscowe Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. Uczniowie przechodzili badania przesiewowe (pomiar masy ciała, wzrostu, obliczanie BMI - body mass index - wskaźnik masy ciała, oraz pomiar ciśnienia tętniczego). Prowadzona była też akcja edukacyjna dla rodziców. Drugi etap programu, adresowany do dzieci z wykrytymi nieprawidłowościami, obejmował indywidualne konsultacje z czterema specjalistami - lekarzem, psychologiem, dietetykiem i specjalistą aktywności fizycznej. Eksperci prowadzili też warsztaty dla rodziców.
Wcześniej program wsparcia mieszkańców w utrzymaniu optymalnej wagi rozpoczął się w Mysłowicach, gdzie działania w tym zakresie były adresowane do dorosłych w wieku od 35 do 60 lat. Program obejmował konsultacje z dietetykiem, lekarzem, trenerem lub rehabilitantem oraz bezpłatny karnet na basen i do klubu fitness. Chodziło przede wszystkim o pomoc w zmianie nawyków żywieniowych i zachęcenie do zwiększenia aktywności fizycznej osób otyłych.
Organizatorem rozpoczynającej się chorzowskiej konferencji jest Katedra i Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęli: rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Marian Kreis.