Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak uniknąć odwodnienia? Nawadnianie organizmu nie tylko w upały

Wiosna to idealny moment na zmianę i utrwalenie nawyków korzystnych dla zdrowia i urody. Podstawą dobrej kondycji psychofizycznej jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dietetyków i ekspertów ds. żywienia, w ciągu doby powinniśmy wypijać średnio 2-2,5 l wody. Badania wskazują, że warto, by jej pH było zasadowe, (czyli wynosiło między 7,5 a 9,5 pH) – udowodniono, że właśnie tego taka woda lepiej nawadnia organizm. Płyny ustrojowe człowieka mają bowiem odczyn lekko zasadowy, w takim środowisku nasze komórki pozostaną należycie odżywione, nawodnione i lepiej poradzą sobie z usuwaniem toksyn.

Jak uniknąć odwodnienia? Jak woda wpływa na organizm? Jak woda wpływa na odchudzanie? Odpowiedzi w naszym tekście
Jak uniknąć odwodnienia? Jak woda wpływa na organizm? Jak woda wpływa na odchudzanie? Odpowiedzi w naszym tekście
congerdesign/pixabay.com/service/license/

Ciało człowieka w 60-75% składa się z wody. Woda, tak jak powietrze, jest źródłem życia, wspomagając wszystkie najważniejsze procesy zachodzące w organizmie. Transportując krew, pomaga dostarczyć organizmowi niezbędnych mikroelementów i składników odżywczych, kluczowych m.in. do budowy odporności czy dobrej kondycji fizycznej. Odbywa się to w warunkach zasadowych. Z wiekiem zmienia się jednak odczyn pH naszego organizmu, z zasadowego (w chwili narodzin), po bardziej kwasowy z biegiem lat. Niestety nieodpowiednia dieta (np. jedzenie typu fast food, słodycze, picie kawy, alkoholu), brak ruchu i siedzący tryb życia, a także stres, powodują zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, spadek formy i pogorszenie nastroju. Sposobem na utrzymanie w naszym organizmie prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej jest regularne spożywanie wody alkalicznej o odczynie zasadowym.

Superwater – recepta na lepsze nawodnienie i mniejsze zmęczenie

Dobroczynne właściwości wody alkalicznej wynikają z jej wyjątkowej budowy cząsteczkowej. W przeciwieństwie do zwykłych wód, mniejsze klastry komórek wody alkalicznej łatwiej przenikają przez błony komórkowe organizmu – a tym samym skuteczniej go nawadniają, dotleniają i usuwają toksyny

Ciekawą właściwością dobrej jakości wody alkalicznej jest wspieranie redukcji mleczanów, które odpowiadają za powstawanie zakwasów. Woda tego typu ma także sporo innych właściwości, które korzystnie wpływają zarówno na dobrą kondycję fizyczną, jak i wygląd skóry. 

Ponadto woda alkaliczna pozwala zniwelować przykre dolegliwości po intensywnym wysiłku, zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu oraz przyspieszyć jego regenerację. Badania przeprowadzone na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach dowodzą, że osoby spożywające wodę zasadową wykazywały dużo sprawniejsze mechanizmy utylizacji mleczanu w następstwie próby wysiłkowej. Woda alkaliczna chroni również przed odwodnieniem, do którego może dojść na skutek dużego wysiłku fizycznego. 

Dietetycy zwracają uwagę, że spożywanie wody jest szczególnie ważne w okresie wiosenno-letnim, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na płyny.

Jak woda wpływa na organizm? Wspomaga trawienie

Dobre nawodnienie oznacza szereg korzyści dla wszystkich układów oraz kluczowych funkcji naszego organizmu – pokarmowego, kostno-stawowego, krwionośnego czy nerwowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trawienia. W codziennej diecie wielu osób często dominują produkty o niskim, kwasowym odczynie, które zaburzają balans kwasowo-zasadowy. Do takich produktów zaliczają się m.in. mięso, biały cukier, kawa czy alkohol. Przyczyniają się one do problemów na tle pokarmowym i licznych dolegliwości, jak np. uczucie pieczenia w przełyku i gardle. 

Według badań przeprowadzonych przez dr Jamie Koufman z Voice Institute of New York, autorytet w dziedzinie badań nad refluksem, woda alkaliczna pomaga przywrócić tę równowagę – działając zasadowo na soki żołądkowe, zmniejsza uczucie nadkwasoty i zgagi w przełyku, neutralizuje objawy refluksu, wspomaga procesy trawienia, stymuluje perystaltykę przewodu pokarmowego i przyspiesza metabolizm. 

Wodę o odczynie zasadowym najlepiej pić na godzinę przed i po posiłku, drobnymi łykami. Woda alkaliczna wpływa także na procesy regeneracyjne, poprawia krążenie, wzmacnia stawy i kości.

Jak woda wpływa na odchudzanie? Podstawa zbilansowanej diety

Wiedza o dobroczynnych zaletach zbilansowanej diety jest powszechna. Nie zawsze jednak w praktyce udaje nam się przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Niedobór owoców i warzyw w diecie, nadmiar cukrów, stres i pośpiech niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. W sposób szczególny negatywne skutki uzewnętrzniają się w naszym wyglądzie, co wpływa pośrednio na pogorszenie samopoczucia. 

Groźne może być nawet niewielkie odwodnienie. Objawy w postaci osłabienia i pogorszonego samopoczucia powinny wzmagać naszą czujność. Odpowiednio nawilżone ciało jest sprężyste, promienne oraz gładkie w dotyku, a oczyszczone z toksyn i dotlenione nabiera ładnego, zdrowego odcienia. Jeśli organizm jest prawidłowo nawodniony, w rezultacie poprawia się nasze samopoczucie, wygląd zewnętrzny – mamy więcej energii na to, by czerpać radość z każdego dnia.

 



Źródło: niezalezna.pl, art-media.com.pl

#jak uniknąć odwodnienia #lifestyle #porady #zdrowie #nawadnianie organizmu #woda alkaliczna

Mariola Łukawska