10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Czy jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem w Europie?

Stres to coraz poważniejszy i powszechny problem dzisiejszych czasów, który odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również kondycji organizmu. Wyniki badań „Polacy a stres w pracy i w życiu” pokazują, że w redukcji stresu pomoże przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29% jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21% wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji – jak twierdzi 15% respondentów.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Pete Linforth,, pixabay

Dla 41% zapytanych Polaków dobrą formą odreagowania nerwowych sytuacji jest przede wszystkim uprawianie sportu. Co trzeci respondent badania potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie stresu. Według 19% dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14% spośród 1149 zapytanych Polaków antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Według 11% Polaków ze stresem można również walczyć uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, ponieważ podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura, aby poradzić sobie z codziennymi problemami. Różne aktywności wpływają na nas w określony sposób i należy wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest dostosowany do naszych predyspozycji i możliwości.

Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu. Aby odreagować nerwowe sytuacje musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu.

Stres powoduje, że jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy ze snem – jak zdradza 27% Polaków. Z kolei 15% narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 11% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólu brzucha lub głowy, 3% nawet choroby zębów, takie jak bruksizm. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7% Polaków, 4% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks. 

Z jednej strony narzekamy na poziom i ilość stresu w codziennym życiu, z drugiej strony jak przyznaje aż 45% respondentów badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, czasami odrobina stresu to dobry zastrzyk energii. Dla 17% stres to mobilizacja do działania, wynikająca z potrzeby doświadczania adrenaliny, a dla 14% demobilizacja. Spośród 1149 respondentów, 14% mówi wprost, że stres ich całkowicie paraliżuje.

 


 

 



Źródło: infowire.pl, niezalezna.pl

#jak pokonać #stres w życiu #stres w pracy #stres

redakcja