Polscy naukowcy stworzyli aplikację „Vika”, która pomaga prowadzić zdrowy styl życia - sprawdzić i odzyskać formę w czasach pandemii. Program pozwala m.in. oszacować długość życia na podstawie informacji o przebytych chorobach, sposobie odżywiania się, aktywności fizycznej.
Rozwiązanie jest efektem prac multidyscyplinarnego zespołu trójmiejskich naukowców, lekarzy, inżynierów, psychologów, dietetyków. W gronie jego założycieli jest Łukasz Osowski, współtwórca syntezatora mowy IVONA używanego przez ponad 200 milionów ludzi.
Jak przypominają twórcy aplikacji, styl życia ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Pandemia COVID-19 spowodowała, że gorzej się odżywiamy, ograniczamy aktywność fizyczną. W efekcie, jak pokazują badania, przytyliśmy średnio o 2 kilogramy. Nasze codzienne nawyki są mniej zdrowe, staliśmy się biologicznie starsi i będziemy chorować w młodszym wieku niż nasi dziadkowie i rodzice.
„Vika” to pierwszy na świecie licznik oczekiwanego czasu życia w zdrowiu. Aplikacja analizuje aktywność fizyczną, styl życia sposób odżywiania, co pozwala jej oszacować wiek biologiczny użytkownika. System informuje, o ile lat postarzamy lub odmładzamy organizm poprzez tryb życia, który prowadzimy. Autorzy programu zwracają uwagę, że różnica wieku biologicznego między osobami urodzonymi tego samego dnia może wynosić 25 lat.
Stworzona przez Polaków aplikacja to asystent zdrowia, który nakłania do zdrowych nawyków i uświadamia o możliwych zagrożeniach.
Aplikacja działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tysięcy osób. Dzięki temu dokładność jej wyliczeń nie ma sobie równych.
- przekonuje prof. Jacek Rumiński z Politechniki Gdańskiej.
Autorzy systemu podkreślają, że „Vika” to także spersonalizowane narzędzie do monitorowania codziennej aktywność fizycznej. Oferuje porady i zadania opracowane przez specjalistów z dziedziny medycyny, nauk sportowych i żywieniowych. Na podstawie zebranych od użytkownika informacji codziennie proponuje nowe wyzwania prowadzące do poprawy stanu organizmu i samopoczucia.
Elementy stylu życia takie jak żywienie, czy aktywność fizyczna, w ogromnym stopniu wpływają na długość oraz jakość naszego życia. Musimy szukać sposobów, aby zdrowy styl życia stał się społeczną normą. Nowoczesne technologie dają nam nowe możliwości w tym zakresie.
- mówi prof. Tomasz Zdrojewski, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Jak podkreślono w komunikacie, „Vika” zdobyła nagrodę główną w kategorii Społeczeństwo w konkursie „Aplikacje Jutra” organizowanego przez Polską Fundację Rozwoju. Jury uznało ją za najlepszą aplikację minimalizującą negatywne skutki obecnego kryzysu spowodowanego przez pandemię w obszarze społecznym.
Aplikację można pobrać w sklepach Google Play oraz Apple App Store. Jak informują jej twórcy, podstawowe funkcje są bezpłatne. Dodatkowo, w ramach wersji premium, Vika oferuje oszacowanie oczekiwanego czasu życia w zdrowiu, ryzyka nowotworu, udaru, choroby wieńcowej, nadciśnienia oraz prowadzi przez misje prozdrowotne: Zdrowy Ruch, Zdrowy Sen i Zdrowe Posiłki.