Przypora to element konstrukcyjny budowli znajdujący się na zewnątrz, który wznoszono w celu wzmocnienia ścian i przeniesienia ciężaru sklepienia budowli na podłoże. Jest to element charakterystyczny zwłaszcza dla gotyckich i romańskich kościołów. Konserwatorzy dokonali odkrycia, gdy usunęli tynki ze ściany wschodniej Krypty Wazów i chcieli zbadać, jak gruby był ten mur.
Natrafiliśmy najprawdopodobniej na gotycką przyporę. Nie można wykluczyć, że wchodziła ona w skład kruchty czyli oprawy południowego wejścia do świątyni
– mówił kierownik prac konserwatorskich dr Ignacy Jakubczyk.
Przypora jest zbudowana z dwóch rodzajów materiałów: z kamiennych, gotyckich ciosów oraz kamieni z okresu romańskiego, użytych w tym miejscu wtórnie.
Historyk sztuki, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, Krzysztof Czyżewski podkreślił, że odkrycie ma znacznie przede wszystkim dla badaczy dziejów katedry.
Znajdujemy się w ważnym historycznie miejscu, między dwoma nieistniejącymi, średniowiecznymi kaplicami: ufundowaną przez bpa Jana Prandotę kaplicą pod wezwaniem św. Piotra i Pawła oraz pierwszą kaplicą królewską, zbudowaną przy gotyckiej świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pomiędzy nimi było wejście do katedry. To południowe wejście, od strony pałacu królewskiego, było w średniowieczu specjalnie zaaranżowane. Jak wyglądała oprawa tego wejścia jest dla nas fundamentalnie ważne
– wyjaśnił Czyżewski rangę odkrycia.
W krypcie Wazów eksponowane będą wątki kamienne na ścianach południowej i północnej krypty do wysokości ok. 1 m 15 cm oraz na całej ścianie wschodniej. Sklepienie pozostanie - tak jak dotąd - otynkowane.