Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Załoga SS KL Auschwitz

Konzentrationslager (KL) Auschwitz założony został wiosną 1940 r. w budynkach byłych polskich koszar wojskowych na obrzeżach Oświęcimia, miasta w zachodniej części województwa krakowskiego, które po wybuchu wojny zostało włączone w granice III Rzeszy. Obóz stopniowo rozbudowywano, tworząc ostatecznie z niego kompleks KL Auschwitz I-III. W 1944 r. składał się on z trzech głównych części: Auschwitz I - Stammlager (w Oświęcimiu), Auschwitz II - Birkenau (obok zburzonej i wysiedlonej wsi Brzezinka), Auschwitz III - Monowitz (na terenie zburzonej i wysiedlonej wsi Monowice) oraz ponad 40 podobozów. Kompleks obozowy Auschwitz I-III był największym spośród działających w czasie wojny 29-ciu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady na obszarze III Rzeszy i terenach okupowanej przez Niemcy Europy. Te i inne informacje możemy przeczytać na stronie www.trueaboutcamps.eu przygotowanej w jęz. polskim, niemieckim, angielskim przez IPN.

Richard Baer, trzeci i ostatni komendant Auschwitz; Josef Mengele, dr medycyny, jeden z obozowych lekarzy; Rudolf Hoess, założyciel obozu Auschwitz i jego pierwszy komendant. Międzybrodzie Bialskie, ośrodek wypoczynkowy SS, 1944 r.
Richard Baer, trzeci i ostatni komendant Auschwitz; Josef Mengele, dr medycyny, jeden z obozowych lekarzy; Rudolf Hoess, założyciel obozu Auschwitz i jego pierwszy komendant. Międzybrodzie Bialskie, ośrodek wypoczynkowy SS, 1944 r.
www.auschwitz.org

Znajduje się tu m.in. baza danych o Niemcach służących w jednostkach SS na terenie obozu. 

Zawiera informacje o SS-manach pełniących w KL Auschwitz I-III służbę wartowniczą zorganizowaną w batalion wartowniczy oraz kompanie wartownicze (SS-Totenkopfsturmbann, SS-Totenkopfkompanie), w 6-ciu wydziałach administracji obozowej (Abteilungen I – VI) oraz w wydzielonych i zamiejscowych jednostkach organizacyjnych SS podporządkowanych komendantowi Auschwitz I, jako dowódcy garnizonu SS (SS-Standortälteste). Należały do nich m.in. Instytut Higieny SS (SS-Hygiene Institut der Waffen-SS und Polizei) w Rajsku czy Centralny Zarząd Budowlany SS (SS-Zentralbauleitung der Waffen SS und Polizei Auschwitz O/S), a także filie firm i przedsiębiorstw będących własnością SS.

Baza nie obejmuje danych osobowych żołnierzy Wehrmachtu,  wykorzystywanych w niektórych komandach zewnętrznych i podobozach jako pomocniczy personel strażniczy, wartowników z 8. kompanii (8. ukrainische Kompanie), składającej się głównie Ukraińców, członków Służby Bezpieczeństwa SS (Sicherheitsdienst) z ośrodka szkoleniowego dla dywersantów Unternehmen Zeppelin (tzw. Vorlager Auschwitz) oraz  nadzorczyń SS (SS-Aufseherinnen) i radiotelegrafistek (Nachrichtenmaiden) w służbie SS oraz nienależących do SS sióstr Niemieckiego Czerwonego Krzyża (Deutsche Rotes Kreuz Schwestern).

https://truthaboutcamps.eu/th/form/60,Zaloga-SS-KL-Auschwitz.html

 



Źródło: ipn.gov.pl

#niemiecki obóz koncentracyjny #KL Auschwitz #załoga SS #baza danych IPN #Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Magdalena Łysiak