Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Wystawa o Kościuszce w Pałacu Pusłowskich w Kosowie

Konsulat Generalny RP w Brześciu zaprasza na wystawę historyczną „Tadeusz Kościuszko (1746–1817) – cena wolności”. Ekspozycję o bohaterze narodowym Polaków, Białorusinów i Litwinów, bojowniku o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, honorowym obywatelu rewolucyjnej Francji, jednym z najbardziej rozpoznawalnych synów Rzeczypospolitej na świecie zoorganizowali Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Konsulat Generalny RP w Brześciu i Instytut Polski w Mińsku. U stóp Pałacu Pusłowskich stoi dworek Kościuszków, spalony w 1942 roku przez partyzantów radzieckich, zrekonstruowany przez amerykańską Polonię i białoruskie władze obwodowe w 2004 roku.

4 lutego 1746 roku – tę datę przyjmujemy jako dzień urodzin Andrzeja Tadeusza Bonawentury, czwartego dziecka Kościuszków, w dworku szlacheckim rodziców w Mereczowszczyźnie na Polesiu, w Wielkim Księstwie Litewskim.

\"\"

12 lutego rodzice ochrzcili przyszłego Naczelnika w kościele parafialnym w Kossowie. Metryka chrztu jest pierwszym dokumentem z jego życia.

W Pałacu Pusłowskich w Kosowie (dawnym Kosowie Poleskim) otworzyliśmy dzisiaj wystawę poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki, przygotowaną przez MSZ RP i Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie.

 – powiedział zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski.

Wystawa, którą prezentowano wcześniej w Mińsku i w Witebsku, została na stałe przekazana muzeum Kościuszki w Kosowie. „Kościuszko to obywatel świata, z którego dumne są różne narody, m.in. polski, białoruski, litewski, francuski” – powiedział Anton Astapowicz ze społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury, organizator „urodzinowego” objazdu miejsc związanych z życiem Kościuszki. 

Był to człowiek wielkiego formatu i, szczerze mówiąc, nie powinno się mówić o Powstaniu Kościuszkowskim, lecz o regularnej wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej. 

 

– ocenił Astapowicz.

W dworku rodzinnym Kościuszków delegacje z Białorusi, Polski i innych krajów złożyły wieńce przy kamieniu upamiętniającym generała. Uczcić pamięć Kościuszki, uznawanego za bohatera w wielu krajach, przybyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Konsulatu Generalnego RP w Brześciu i Instytutu Polskiego w Mińsku, akredytowani na Białorusi dyplomaci m.in. z Ukrainy, Rosji, USA, konsul honorowy Francji.
Wkrótce w Mereczowszczyźnie stanie pierwszy na Białorusi pomnik Kościuszki. Środki na jego powstanie zebrali za pośrednictwem internetu aktywiści społeczni z Białorusi.
Podejmowane są także działania na rzecz objęcia rodzinnych stron Kościuszki ruchem bezwizowym. Obecnie działa on w części obwodu brzeskiego, ale nie obejmuje rejonu iwacewickego.

Wystawa potrwa do dnia 30 kwietnia 2018 roku.

 



Źródło: Znadniemna.pl za www.facebook.com/KGRPwBrzesciu, dzieje.pl

#wystawa Kościuszko #miejsce urodzin #Białoruś #Pałac Pusłowskich

Magdalena Łysiak