O zaplanowanej na 21 lutego w nowojorskiej Carnegie Hall gali poświęconej Ignacemu Paderewskiemu opowiada jej organizator i szef klubu GP w Nowym Jorku Maciej Rusiński.
Jak dziś Polonia w USA przeżywa obchody polskiego Święta Niepodległości? Czy oni i ich dzieci i wnukowie, chcą kultywować pamięć o tym kluczowym w dziejach Polski wydarzeniu?
Obchody Święta Niepodległości Polski w USA odbywają się w lokalnych skupiskach Polaków. Często mają one charakter oddolny, gdy np. polskie parafie, które w dużej mierze pozostają centrami polonijnego życia społecznego, lub też polskie szkoły organizują wydarzenie związane z obchodami dnia Niepodległości dla swych lokalnych społeczności. Dla przykładu, środowiska niepodległościowe, w tym też Kluby GP, organizowały uroczystości obchodów dnia 11 listopada, m.in. okolicznościową Mszę św. w Katedrze św Patryka w Nowym Jorku. Polonię w USA wyróżnia to, że jest ona nieco starsza niż gdzie indziej i tradycje niepodległościowe mają pewne korzenie, odniesienie do wcześniejszych lat świetności i dużej aktywności polskich środowisk. Szczególnie warte jest wspomnienie pamięci o Armii Józefa Hallera, bo to z USA wyruszyły tysiące ochotników, gdy ta się formowała. Fakt ten wspominany jest również dziś i postać Ignacego Paderewskiego ma tu szczególne znaczenie. To właśnie w zeszłym roku, 2017, miało miejsce wiele wydarzeń w USA dla upamiętnienia 100. rocznicy Wychodźtwa Polskiego. Obchody Niepodległości mają też wymiar formalny. Placówki dyplomatyczne organizują osobne wydarzenia, spotkania, w których uczestniczą przedstawiciele władz USA, samorządów oraz dyplomaci z innych krajów.
Ignacy Jan Paderewski ma zasłużone miejsce w pamięci zbiorowej Polaków. Ale czy Amerykanów?
Gdy wspominamy Ignacego Paderewskiego, nie można zapomnieć, że za życia był on czołową postacią życia kulturalnego w USA, a zwłaszcza Nowego Jorku. Na jego koncerty przychodziły tysiące, a koncertował nie tylko w salach koncertowych lecz także w wielkich arenach widowiskowych jak np. Madison Square Garden w Nowym Jorku. Był jednocześnie czołowym polskim dyplomatą, który miał uznanie i wpływy w najwyższych kręgach w USA. Oczywiście upłynęło trochę lat od tego czasu, ale teraz obowiązek spoczywa na Polakach, by przypominać o tym dziedzictwie młodym pokoleniom. Przytaczając fakty, Paderewski był m.in fundatorem słynnego pomnika Washington Arch w Nowym Jorku, a także twarzą i czołowym artystą jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów pianin, Steinway & Sons.
Gala ,,Maestro Returns to Carnegie Hall” odbędzie się 21 lutego w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w 85. rocznicę ostatniego koncertu Paderewskiego na tej sali, a na scenie wystąpi czterech wybitnych pianistów: Kevin Kenner, Szymon Nehring, Marek Bracha i Łukasz Krupiński.