Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Kultura i Historia

Wręczono Medale św. Brata Alberta

Jan Kanty Pawluśkiewicz, małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie, a także Krystyna Mrugalska i ks. Stanisław Łada zostali laureatami tegorocznej, 23. edycji Medalu św. Brata Alberta. Wręczenie wyróżnień odbyło się dziś w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Autor:

Gala rozdania nagród nastąpiła, tak jak w latach ubiegłych, podczas "Albertiany", festiwalu twórczości muzycznej, teatralnej, tanecznej i plastycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Festiwal organizuje Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.

Medale św. Brata Alberta otrzymują osoby, które pomagają niepełnosprawnym. Odznaczenie z wizerunkiem franciszkanina, który służył ubogim, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz z Krakowa od początku istnienia Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" bezinteresownie jej pomaga, wspiera radą jej niepełnosprawnych, a uzdolnionych artystycznie podopiecznych, zasiada m.in. w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

"Ta nagroda to dla mnie zaskoczenie, wyróżnienie. Mam świadomość, że od osób związanych z fundacją (+Mimo Wszystko" i św. Brata Alberta – red.) dostałem znacznie więcej, aniżeli sam dałem"

– powiedział Jan Kanty Pawluśkiewicz. "Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał" – zaznaczył. Poproszony o ocenę twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie powiedział, że jest to sztuka, którą dobrze się ogląda.

Małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie (publicysta, poeta) 30 lat temu zaangażowali się w ruchu "Wiara i Światło" (ówczesna nazwa "Muminki"), w którym na rzecz niepełnosprawnych działają do dzisiaj. Diana Bonowicz jest dyrektorem fundacji misyjnej ojców kapucynów, organizującej akcje na rzecz dzieci biednych i niepełnosprawnych w Afryce.

Pedagog i działaczka społeczna Krystyna Mrugalska z Warszawy jest "legendą w środowisku osób niepełnosprawnych". Dzięki niej w 1991 r. powstało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Ks. prałat Stanisław Łada z Pruszcza Gdańskiego w latach 80., w komunistycznej rzeczywistości, z własnej woli rozpoczął pomoc charytatywną dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ks. Łada podkreśla, że niepełnosprawny to jest "osoba, którą należy spotkać", i że niepełnosprawny potrzebuje nie tylko pomocy materialnej, ale też duchowej.

Wśród dotychczasowych laureatów Medalu św. Brata Alberta są m.in. Agata Kornhauser-Duda, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll i Otylia Jędrzejczak.

Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE Kultura i Historia