10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

W absurdalnych czasach humor to podstawa. "Pan T." wie o tym najlepiej

W szarych czasach ciężko żyć kolorowo. Wie o tym tytułowy „Pan T.”, główny bohater filmu Marcina Krzyształowicza. Literat walczy o natchnienie w niesprzyjających realiach, w których jedyną enklawą wolności są knajpy i kawiarnie pełne literatów i przedstawicieli artystycznej bohemy, w dźwiękach jazzu i oparach papierosowego dymu potajemnie komentujących zło otaczającego ich świata.

"Pan T." od 25 grudnia w kinach
"Pan T." od 25 grudnia w kinach
fot. mat.pras.

Uznany pisarz, utrzymujący się z korepetycji dawanych pięknej dziewczynie, z którą ma romans, próbuje humorem poradzić sobie z otaczającym go absurdem. A śmiech jest bowiem więcej niż niezbędny, gdy ówczesne władze zaczynają podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury…

Po sukcesach na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Sebastian Stankiewicz odebrał nagrodę za najlepszą męską drugoplanową, statuetce dla Najlepszego Filmu Polskiego na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE dla reżysera Marcina Krzyształowicza i autora zdjęć Adama Bajerskiego, a także świetnym przyjęciu na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym, gdzie obraz był prezentowany w prestiżowym Konkursie Międzynarodowym, do listy laurów „Pana T.” dochodzą kolejne: na zakończonym w niedzielę 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce film został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury za Najlepszy Film Fabularny a także Nagrodą Krytyków.

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.  

 



Źródło: Kino Świat, mat.pras.

#Paweł Wilczak #Pan T.

redakcja