Thorgal, znana w całej Europie seria komiksowa to efekt przymusu stworzenia świata, który byłby do zaakceptowania przez PRL-owską cenzurę. O kulisach powstania sagi w 40. rocznicę \"Thorgala\" opowiadał w niedzielę jego współtwórca Grzegorz Rosiński.
Grzegorz Rosiński, znany polski rysownik, grafik i malarz, autor legendarnego "Kapitana Żbika" oraz "ojciec" "Thorgala", komiksu o przygodach gwiezdnego przybysza wychowywanego wśród Wikingów, spotkał się ze swoimi fanami w niedzielę w polskiej ambasadzie w Brukseli. Jak opowiadał, "Thorgal" powstał na zasadzie eliminacji pomysłów i postaci, które byłyby problematyczne dla cenzury w drugiej połowie lat 70. w Polsce. Rosińskiemu wówczas współpracę zaproponował Jean Van Hamme, znany belgijski scenarzysta, który jest autorem historii "Thorgala".
Powiedziałem: dobrze, ale to musi być historia, która będzie pozbawiona polityki, seksu, wulgarności. Nie może być żadnych odwołań historycznych, geograficznych, czy nacjonalizmów. Pozostała historia rodziny na tle jak najbardziej neutralnym
- mówił podczas spotkania w belgijskiej stolicy.
Rosiński wydał tylko pierwsze serie w Polsce. Po tym gdy PRL-owskie władze wprowadziły stan wojenny, gotową już kolejną serię rysunków zatrzymano i nie pozwolono ich wysłać do Belgii, gdzie komiks był wydawany. Rosiński, który - jak sam mówi - jest bardzo obowiązkowy, stwierdził, że nie może zostawić czytelników, i wyjechał do Brukseli, by dalej rysować.
Zawsze oddawałem prace dzień przed terminem. Odpowiedzialność spowodowała, że musiałem wyjechać. Nie było innej szansy
- wspominał. Belgia stała się jego drugim domem.
Choć po kilkunastu latach przeniósł się do Szwajcarii, dziś sam mówi, że czuje się brukselczykiem. Belgia odwzajemnia mu pozytywną relację - na spotkanie z polskim twórcą do ambasady przyszedł minister spraw zagranicznych i wicepremier tego kraju Didier Reynders. Z okazji 40-lecia "Thorgala" w brukselskim centrum sztuki "Bozar" odbywała się trzydniowa wystawa z planszami naszkicowanymi przez polskiego twórcę.
Rosiński urodził się w 1941 w Stalowej Woli; jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami "Kapitan Żbik", "Pilot śmigłowca" oraz cyklem "Legendarna historia Polski".
W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax". Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach, poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o "Thorgalu". Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 r. roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie. Plansze z rysunkami Rosińskiego oznaczone etykietkami "do opublikowania na Zachodzie" były poddawane surowej kontroli. Konieczny więc był temat neutralny politycznie, jak na przykład świat Wikingów i ich mitologia. Do dziś ukazało się 35 albumów "Thorgala”, które już od czterdziestu lat cieszą się ogromnym sukcesem wśród wielbicieli komiksu w całej Europie.