Piątkowy wieczór absolutnie zdominował piłkarski klimat: 55. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu otworzył konkurs „Przebój na Mundial”, podczas którego muzycy pozwolili nam poczuć przedsmak zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. Zwycięską piosenką okazała się ta zaproponowana przez zespół Kombi pt. „Polska drużyna”. Pozakonkursowo, swoje mundialowe propozycje zaśpiewali Maryla Rodowicz i Krzysztof Krawczyk. Po raz pierwszy w historii festiwalowy wieczór przerwano, by nadać transmisję z Poznania, gdzie odbył się przedostatni przed Mundialem test polskiej kadry - towarzyski mecz Polska-Chile. Tuż po jego zakończeniu, widzowie TVP powrócili do Opola, gdzie odbył się koncert Debiutów. Spośród dziewięciorga uczestników, za najlepszy debiut jury uznało „Siłę kobiet” zespołu Girls on Fire i to właśnie do nich powędrowała Nagroda im. Anny Jantar. Z entuzjazmem przyjęto również znakomitą piosenkę innego girlsbandu - „Batumi” Sióstr Melosik otrzymało nagrodę publiczności.
Podczas koncertu Premier, który odbył się w sobotę, „siła kobiet” ponownie dała o sobie znać, gdyż scenę znów zdominowały niewiasty. - Sukces ma twarz kobiety - powiedział współprowadzący wieczór Radek Brzózka. Tym razem triumfowała czteroosobowa grupa Tulia wykonująca muzykę tradycyjną i w ramach tego gatunku adaptująca znane i lubiane utwory popowe (np. „Nieznajomy” Dawida Podsiadły, czy „Enjoy the silence” Depeche Mode). Tym razem dziewczęta z Tulii zachwyciły publiczność autorskim utworem „Jeszcze Cię Nie Ma” promującym debiutancki album zespołu. Nie kryjąc łez wzruszenia, wokalistki odebrały trzy nagrody - jury, publiczności i tę przyznawaną przez ZAiKS.
Jest to niesamowite, jeszcze to do nas nie dotarło. Dziękujemy publiczności, która natychmiast zerwała się z miejsc i zaczęła klaskać i śpiewać razem z nami
- mówiła Patrycja Nowicka z Tulii tuż po wręczeniu laurów. - Chcemy dalej śpiewać i występować przed publicznością. Zmieni się to, że dzisiaj to był nasz drugi występ publiczny, a teraz będziemy miały koncerty, na które zapraszamy - dodała.
Reszta sobotniego wieczoru upłynęła pod znakiem muzyki literackiej i kabaretowej - podczas koncertu „Ja to mam szczęście” opolska scena gościła m.in. Janusza Radka, Katarzynę Żak i … Przemysława Babiarza, który brawurowo wykonał „W Polskę idziemy” Wojciecha Młynarskiego.
Finałowa niedziela okazała się pełną wzruszeń podróżą: najpierw tą niedaleką, do najważniejszych muzycznych wydarzeń, które miały miejsce „Od Opola do Opola”, czyli między 54. a 55. odsłoną festiwalu (na scenie pojawili się m.in. Kotrez, Margaret i Sławomir), oraz tę odleglejszą - sięgającą do klasyki polskiej piosenki, podczas której mogliśmy posłuchać m.in. Dari Zawiałow, Natalii Sikory, Sławka Uniatowskiego, Marka Piekarczyka i Kasi Moś w najpiękniejszych przebojach stulecia. Tego wieczoru również nie zabrakło wzruszeń: odbierająca Nagrodę Telewizyjnej Jedynki Stanisława Celińska została nagrodzona owacją na stojąco i spontanicznie odśpiewanym przez publiczność „Sto lat”. Za całokształt twórczości zostały uhonorowane również Katarzyna Kowalska i Małgorzata Ostrowska. 55. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu zamknął poniedziałkowy koncert Sceny Alternatywnej transmitowany przez TVP Kultura. Tym razem swoją twórczość zaprezentowali m.in. Krzysztof Zalewski, Julia Marcell, Daria Zawiałow i Błażej Król, którego „Całą ciszę/Pokój nocny” podbił serca słuchaczy radiowej Trójki.