10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Synagoga w Tykocinie odzyskała blask

Zgodne z najstarszymi odkrytymi w badaniach tynku kolory zyskała w trakcie zakończonych prac konserwatorskich elewacja pochodzącej z XVII w. synagogi w Tykocinie. Synagoga, której początki sięgają 1642 r. jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, iż jest to „perełka architektoniczna województwa podlaskiego”.

Wnętrze synagogi w Tykocinie
Wnętrze synagogi w Tykocinie

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie kwadratu o wymiarach 18 na 18 metrów, w stylu barokowym i licznymi elementami późnorenesansowymi. Według niektórych źródeł wzorowana jest na warownej synagodze z Pińska z 1640 roku.

Dziękuję za to, że będziemy mogli chwalić się nie tylko w Polsce, ale i też na całym świecie tymi obiektami, tak żeby można było wskazywać, że taka jest tradycja województwa podlaskiego, wskazywać naszą wielokulturowość.

– mówił marszałek Kosicki.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski dodał, że obiekty związane z tradycją żydowską w Tykocinie to jeden z największych polskich zabytków rozpoznawalnych w świecie. Tykocin odwiedza rocznie ok. 80 tys. turystów.

Lechowski wskazał, że „najbardziej spektakularnym efektem” zakończonych prac są kolory elewacji, które odtworzono na podstawie specjalistycznych, konserwatorskich badań tynku obiektu. W 2013 r. specjaliści z pracowni konserwacji zabytków w Toruniu pobrali i przebadali ok. 30 próbek tynku na zewnątrz synagogi, na podstawie których określono najstarsze w nich pigmenty. Już wcześniej muzeum określiło te kolory jako łososiowy i szarozielony.

W Tykocinie kończy się również powoli remont zabytkowego, barokowego kościoła Św. Trójcy, jednego z najpiękniejszych kościołów w Polsce.

 



Źródło: dzieje.pl

#Tykocin #synagoga #Muzeum Podlaskie #konserwacja synagogi

Magdalena Łysiak