Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Startuje nowa instytucja pod szyldem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

We wtorek pod szyldem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych rozpoczyna działalność instytucja powstała w wyniku połączenia studiów filmowych: "Kadr", "Tor", "Zebra", WFDiF oraz Studia Miniatur Filmowych. P.o. jej dyrektora będzie Włodzimierz Niderhaus, dotychczasowy dyrektor WFDiF.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w nowej odsłonie
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w nowej odsłonie
fot. www.wfdif.pl/mat.pras.

Połączenie studiów filmowych było zapowiadane już w grudniu 2018 r. Według MKiDN, ma być ono kolejnym, po utworzeniu ustawowego mechanizmu wsparcia, elementem programu rozwoju sektora audiowizualnego. Początkowo połączenie miało nastąpić 1 września, ostatecznie - zgodnie z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 września 2019 r. - nastąpi to 1 października. 

Na mocy dokumentu powstała w wyniku połączenia nowa instytucja kultury będzie nosić nazwę Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a jej siedzibą będzie Warszawa. Do zadań WFDiF - jak wskazano - należeć będzie m.in. produkcja i koprodukcja utworów audiowizualnych, w tym filmów, w szczególności o tematyce historycznej, społecznej i familijnej oraz promowanie polskich utworów audiowizualnych, w tym filmów, animacji, w szczególności przez wspieranie festiwali i przeglądów filmowych.

Do zadań WFDiF mają należeć również m.in. działania na rzecz profesjonalizacji zawodowej w dziedzinie sztuk audiowizualnych, popularyzacja wiedzy o polskim filmie czy zabezpieczanie posiadanych zasobów utworów audiowizualnych, a także świadczenie specjalistycznych usług na rzecz podmiotów prowadzących działalność w zakresie kinematografii, nadawców programów telewizyjnych i na rzecz innych podmiotów krajowych i zagranicznych.

Przepisy stanowią, że przejęcie przez WFDiF mienia oraz zobowiązań i wierzytelności łączonych instytucji kultury następuje z dniem wpisu WFDiF do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Zgodnie z prawem pracownicy łączonych instytucji kultury stają się pracownikami WFDiF i zachowują uprawnienia wynikające ze stosunku pracy na podstawie Kodeksu pracy.

Na początku września MKiDN poinformowało w komunikacie, że p.o. dyrektora instytucji powstałej w wyniku połączenia studiów filmowych będzie dotychczasowy dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus. Jak podano, połączenie studiów filmowych stanowi realizację celów w zakresie restrukturyzacji i rozwoju przemysłu polskiego (w tym sektora filmowego), odpowiedź na zapotrzebowanie rynku oraz przygotowanie polskiej branży filmowej do realizacji wysokobudżetowych produkcji filmowych.

Połączenie studiów jest kolejnym, po utworzeniu ustawowego mechanizmu wsparcia, elementem programu rozwoju sektora audiowizualnego

 - przypomniano.

Jak podało MKiDN, "nowy podmiot ma służyć również faktycznemu rozwojowi polskiej kinematografii i wyrównywaniu szans w dostępie do środków publicznych dla młodych twórców". 

W ocenie ministerstwa kultury, studia filmowe w swoim dotychczasowym kształcie w ostatnich latach nie realizowały swojego statutowego zadania w tym zakresie i "służyły przede wszystkim realizacji projektów swoich dyrektorów, ograniczając jednocześnie dostęp młodych talentów do środków publicznych". 

MKiDN podkreślił, że "połączenie studiów ma również służyć podniesieniu efektywności środków publicznych przeznaczanych na produkcję audiowizualną".

Konsolidacja studiów nie tylko pozwoli uporządkować kwestie praw do filmów wyprodukowanych z wykorzystaniem środków publicznych przed 1989 r. oraz ich przechowywania, ale ma się przyczynić do poprawy konkurencyjności na rynku rodzimej produkcji filmowej i do ułatwienia dostępu do publicznych środków młodym twórcom, a tym samym – do rozwoju polskiej kinematografii

 - wskazano. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#WFDiF #zebra #tor #kadr

redakcja