Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Średniowieczna osada odkryta na dnie zbiornika

Pozostałości średniowiecznej osady odkryto w czasie badań archeologicznych towarzyszących budowie zbiornika retencyjnego w Poznaniu. Na razie badacze natrafili tam głównie na fragmenty ceramiki. Więcej informacji na temat przeszłości badanego terenu będzie można poznać po odsłonięciu całego stanowiska i zbadaniu wszystkich przedmiotów.

Budowa zbiornika rozpoczęła się w styczniu, kiedy to wykonawca zabezpieczył teren i przystąpił do prac przygotowawczych. Zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, plac budowy badają archeolodzy. Trafili już na pierwsze ślady świadczące o przeszłości tego miejsca – powiedziała Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Reklama

W komunikacie urzędu miasta napisano, że na poznańskiej Łacinie powstaje zbiornik retencyjny, a pracom przygotowawczym na placu budowy towarzyszą badania archeologiczne.

Zbiornik powstaje on na terenie zewidencjonowanego stanowiska archeologicznego AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski). Wcześniej w okolicy już znajdowano interesujące artefakty.

– napisano w oświadczeniu.

Na placu budowy odkryto pozostałości po średniowiecznej osadzie. Do tej pory archeolodzy natrafili głównie na fragmenty ceramiki z czasów średniowiecza i okresu nowożytnego – powiedział Marcin Ignaczak, członek zespołu koordynującego prace z ramienia Fundacji Badań Interdyscyplinarnych.

Prace ziemne podzielono na etapy. Badacze najpierw delikatnie ściągają wierzchnią warstwę gruntu, a następnie sprawdzają teren pod kątem obecności ciekawych obiektów lub nawarstwień archeologicznych.

W przypadku trafienia na wartościowe znalezisko – dalsze prace w danym miejscu prowadzone są ręcznie.

– zapewnił.

Wszystkie odkrycia zostaną zinwentaryzowane i sfotografowane, co pozwoli naukowcom poszerzyć wiedzę historyczną.

 

Reklama