Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Społeczność żydowska uhonorowała w Londynie Irenę Sendler i Janusza Korczaka

Na cmentarzu Hoop Lane na północy miasta, odsłonięto tablice poświęcone tym, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej. Oprócz dwójki Polaków upamiętniono także m.in. króla Danii Chrystiana X, organizatora transportu żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii, sir Nicholasa Wintona oraz uznanego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata chińskiego dyplomatę w Wiedniu Ho Feng-Shana.

Mur z tablicami upamiętniającymi ludzi z całego świata, którzy ratowali Żydów, Londyn
Mur z tablicami upamiętniającymi ludzi z całego świata, którzy ratowali Żydów, Londyn
PolishEmbassyUK/Twitter

Ceremonia została zorganizowana przez West London Synagogue.

To jedyny taki mur (z tablicami) w całej Wielkiej Brytanii. Może być kilka pomników poświęconych niektórym z tych bohaterów, ale tutaj, na tym żydowskim cmentarzu w północnym Londynie postanowiliśmy, że chcemy upamiętnić tych mężczyzn i kobiety, którzy się poświęcili.

– powiedział historyk Robert Lacey.

\"\"

PolishEmbassyUK/Twitter

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasadorowie Polski i Izraela w Wielkiej Brytanii, uratowana z Holokaustu przez metropolitę kijowsko-halickiego Andrzeja Szeptyckiego przyjaciółka Ireny Sendler i działaczka na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego Lili Pohlmann a także uczestnicy Kindertransportu i córka Wintona, Barbara.

\"\"

PolishEmbassyUK/Twitter

Ambasada RP w Londynie zaznaczyła, że do odsłonięcia tablic doszło w ramach obchodów Roku Ireny Sendler, który „jest okazją do rozpowszechnienia historii życia Sendler i do propagowania wśród Brytyjczyków heroicznych czynów pozostałych 6705 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

\"\"

PolishEmbassyUK/Twitter

Irena Sendler, wraz z innymi działaczami polskiej organizacji podziemnej „Żegota”, udzieliła pomocy ok. 2,5 tysiącom Żydom podczas II wojny światowej. Janusz Korczak założył i prowadził w latach 1912-1942 Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem. Pomimo możliwości ratunku zginął wraz z podopiecznymi w komorze gazowej w Treblince w sierpniu 1942 roku.

 



Źródło: dzieje.pl

#tablice #polacy ratujący żydów #Londyn #synagoga

Magdalena Łysiak