Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę 46 filmów fabularnych, które mają szansę na uzyskanie nominacji do prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nich znalazły się trzy polskie produkcje: "Wilkołak" Adriana Panka, „Kler” Wojtka Smarzowskiego i „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.
W nadchodzących tygodniach ponad 3600 członków Europejskiej Akademii Filmowej wybierze nominowanych w kategoriach Najlepszy Europejski Film, Reżyser, Aktorka, Aktor oraz Scenarzysta. Później ośmioosobowe jury zagłosuje o laureatach w takich kategoriach, jak np. najlepsze zdjęcia, montaż czy kostiumy. Tegoroczni nominowani zostaną ogłoszeni 9 listopada na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli, laureaci zaś 7 grudnia w Berlinie.
„Obywatel Jones”, najnowszy film Agnieszki Holland, opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który jako jeden z pierwszych udokumentował wielki głód na Ukrainie i z narażeniem życia odkrył prawdę o Związku Sowieckim przed zachodnią opinią publiczną. Swoją światową premierę produkcja miała na Berlinale, była także pokazywana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. We wrześniu obraz z m.in. Jamesem Nortonem, Vanessą Kirby i Peterem Sarsgaardem powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – Złote Lwy – na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin film wejdzie 25 października.
W „Klerze” Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł – „Wołynia”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówki”, „Róży”, „Domu złego” i „Wesela” – przedstawił historię trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dali Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler”, uhonorowany m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłami za najlepszą główną i drugoplanową rolę męską (Jacek Braciak i Janusz Gajos), okazał się bezkonkurencyjnym hitem frekwencyjnym – obejrzało go ponad 5 milionów widzów, co uczyniło produkcję największym kinowym przebojem XXI wieku w Polsce i trzecim – po „Ogniem i mieczem” i „Panu Tadeuszu” – filmem z najlepszym wynikiem oglądalności po 1989 roku.