Po kilkuletnim remoncie dawną świetność odzyskała kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Manieczkach (Wielkopolskie) z 1786 roku. Obiekt został wzniesiony z inicjatywy Józefa Wybickiego jako rodowa rotunda – kaplica o formach barokowych. Zabytkowy obiekt jest jedną z niewielu zachowanych budowli, które związane są z twórcą Mazurka Dąbrowskiego. Jego odnowienie było możliwe dzięki staraniom powołanego w 2016 r. komitetu społecznego. Kaplica na podstawie decyzji metropolity poznańskiego została wyłączona z kultu religijnego – ma stać się centrum dziedzictwa narodowego.
Obok rotundy stoi popiersie Józefa Wybickiego – polityka, pisarza, konfederata barskiego, członka Komisji Edukacji Narodowej, uczestnika powstania kościuszkowskiego. W lipcu 1797 roku napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, którą na cześć generała Dąbrowskiego nazwano Mazurkiem Dąbrowskiego. W 1927 roku utwór stał się hymnem Polski.
poznan.wuoz.gov.pl
Józef Wybicki kupił wieś Manieczki w 1781 r., tam zamieszkał we dworku ze swoją niedawno poślubioną żoną Esterą. W 1786 roku na terenie parku została wzniesiona ufundowana przez niego rotunda. Na zewnątrz kaplicy znajduje się kamienna tablica z inicjałami Wybickiego, rokiem wzniesienia rotundy i słowami
Deo meo – Bogu memu
Wybicki spędził w Manieczkach ostatnie miesiące życia, tam też zmarł 10 marca 1822 roku. Został pochowany przy kościele w pobliskiej Brodnicy. Obecnie jego prochy spoczywają w Poznaniu w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan.