100-lecie zaślubin Polski z morzem to doskonała okazja, by dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy traktatu wersalskiego – głosi przyjęta w środę przez Sejm uchwała ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku. Za uchwałą głosowało 425 posłów, 11 było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.
W uchwale przypomniano, że 10 lutego 2020 r. będziemy obchodzić 100-lecie historycznych zaślubin Polski z morzem, których dokonał w Pucku generał Józef Haller.
Władze Rzeczypospolitej Polskiej nadały zaślubinom Polski z morzem wielką rangę. Generałowi Józefowi Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu oraz przedstawiciele rządu, w tym wicepremier Wincenty Witos, minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski, dyplomaci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Pomorza, w tym Kaszubi.
– napisano.
Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem.
– powiedział podczas tego dziejowego wydarzenia generał Haller, cytowany w uchwale.
W dokumencie podkreślono, że jubileusz jest doskonałą okazją, by dokonać oceny, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce powrót nad Bałtyk. W konsekwencji Polska zbudowała nowoczesny port morski i miasto Gdynia. Umożliwiło to szybki rozwój handlu morskiego, wpłynęło na pozycję gospodarczą i wzmacniało niepodległość II Rzeczypospolitej. W celu podkreślenia rangi tej rocznicy i znaczenia symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.