10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rocznica stanu wojennego

37 lat temu, w nocy rozpoczął się stan wojenny przygotowany przez komunistyczną władzę i gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jeszcze na kilkadziesiąt minut przed północą rozpoczęła się akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych oraz central telefonicznych. Zaraz po północy zamilkły telefony. 350 funkcjonariuszy milicji i SB, 550 żołnierzy MSW oraz około 3000 żołnierzy obsadziło wszystkie obiekty radia i telewizji. W Belwederze zwołana naprędce Rada Państwa podjęła uchwałę o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Już kilka minut później oddziały ZOMO rozpoczęły akcję „Jodła” – w całym kraju ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy ruszyło do wytypowanych mieszkań, by aresztować działaczy opozycyjnych o osoby uznane za groźne dla „bezpieczeństwa państwa”.

Gen. Wojciech Jaruzelski przygotowuje się w studiu telewizyjnym do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Warszawa, 13 XII 1981
Gen. Wojciech Jaruzelski przygotowuje się w studiu telewizyjnym do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Warszawa, 13 XII 1981
Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, Wojskowa Agencja Fotograficzna

Do walki z narodem rzucono jednostki MSW składające się z grup specjalnych, oddziały ZOMO, jednostki antyterrorystyczne, funkcjonariuszy SB i oddziały Jednostek Nadwiślańskich. Na ulicach miast pojawiło się 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

O godzinie 6 rano w Polskim Radiu nadano przemówienie generała Jaruzelskiego do społeczeństwa polskiego, w którym oznajmił o wprowadzeniu stanu wojennego. Kilka godzin później uruchomiono sygnał telewizyjny i wyemitowano przemówienie w lekko zmodyfikowanej wersji.

Powiedział w nim m.in.

Szeroko rozlewa się po kraju fala zuchwałych przestępstw, napadów i włamań. Rosną milionowe fortuny rekinów podziemia gospodarczego. Chaos i demoralizacja przybrały rozmiary klęski. Naród osiągnął granice wytrzymałości psychicznej. Wielu ludzi ogarnia rozpacz. Już nie dni, lecz godziny przybliżają ogólnonarodową katastrofę. 

Powołano dziesiątki tysięcy rezerwistów i rozdano broń. Zmilitaryzowano wiele instytucji, wszystkie dostały komisarzy wojskowych, oraz strategiczne sektory gospodarki. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym. Wprowadzono cenzurę korespondencji i rozmów telefonicznych. Wprowadzono godzinę milicyjną, zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych. Zarządzono wstrzymanie wyjazdów zagranicznych do odwołania, zamknięto granice i lotniska cywilne, zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Jaruzelski #rocznica #stan wojenny

Magdalena Łysiak