Muzeum Książąt Lubomirskich szczyci się największą w Polsce kolekcją rysunków mistrza, a także pokaźnym zbiorem jego grafik, które z okazji tej rocznicy przybliżamy szerokiej publiczności.
Reklama
– powiedziała Agnieszka Topolska z biura prasowego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Przez trzy dni – od 28 do 30 czerwca – zbiory grafik Rembrandta będą wystawione w Gmachu Głównym Ossolineum. Wśród prezentowanych dzieł będzie można zobaczyć przedstawienia biblijne, portrety, studia akademickie oraz sceny rodzajowe. Twórcy ekspozycji podkreślają, że grafika zajmowała szczególne miejsce w twórczości Rembrandta.
Zdaniem badaczy to właśnie w tej dziedzinie najbardziej ujawniła się jego innowacyjność (...) Całe życie eksperymentując w technice akwaforty i suchej igły, traktował grafikę jako niezależny środek ekspresji artystycznej. Co więcej, ten obszar działalności stał się kluczem do jego wielkiego sukcesu.
Oprócz grafik Rembrandta na wystawie będzie można zobaczyć także kilka prac autorstwa jego uczniów i naśladowców. Dzieła, które będą prezentowane na wystawie, zostały podarowane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich w 1938 r. przez historyka sztuki, profesora prawa i kolekcjonera Leona Pinińskiego.