Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego działającego najpierw w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25, a potem również w innych miastach, w kraju i za granicą. Poszerzając działalność popularyzatorską o obszar cyfrowy, twórcy portalu przez nazwę serwisu internetowego nawiązują do wcześniej prowadzonej aktywności. Pod nazwą Przystanek Historia realizowane są także audycje radiowe i programy telewizyjne, we współpracy z Polskim Radiem i TVP Historia. Kolejne odcinki obu serii będą publikowane w serwisie internetowym.
Dzisiaj rozpoczynamy nową przygodę Przystanek Historia w internecie. Dziś internet jest miejscem przekazu wiadomości, z którego korzystają najczęściej młodzież i nauczyciele. Zapraszam do odwiedzenia naszego nowego portalu.
– powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Mamy nadzieję, że ci którzy zapoznają się z portalem znajdą miejsce do pogłębienia swojej wiedzy historycznej. Portal jest bardzo nowoczesny i ciekawie ujmuje zagadnienia historyczne. Bogata biblioteka cyfrowa prezentuje wszystkie publikacje IPN. Jest też mnóstwo materiałów audio video. Jest m.in. zapis prezydenckich debat belwederskich, są materiały filmowe dla najmłodszych.
– opowiadał redaktor naczelny Przystanekhistoria.pl dr Rafał Leśkiewicz.
Logo portalu nawiązuje do trzech postaci: symbolizujący walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. – Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej – Mały Powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. – Anna Walentynowicz.
Na start portalu przygotowano dla Odbiorców blisko 400 artykułów popularnonaukowych, poruszających problematykę historii Polski w XX wieku. Autorami większości tekstów są pracownicy IPN, część z nich napisały osoby współpracujące z Instytutem. W zakładce English content można znaleźć wiele artykułów przetłumaczonych na język angielski.
W portalu na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video Użytkownicy znajdą blisko tysiąc materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.
Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są do pobrania bezpłatnie. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.
Autorem projektu graficznego portalu jest Agnieszka Kamin (Nexttapps).
Obejrzyj spot promujący nowy portal
https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=0WBWzeqiaMs&feature=emb_logo