Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Projekt multimedialny Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie) zachęca do udziału w projekcie społeczno-multimedialnym „To My jesteśmy Pamięcią”, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu KL Stutthof. 75. rocznica wyzwolenia obozu zagłady Stutthof przypada 9 maja, ale uroczystości z nią związane z powodu epidemii koronawirusa nie odbędą się.

Muzeum Stutthof

To czego będzie nam najbardziej brakować to spotkania z ocalałymi, których pozostała już tylko garstka. Odchodzą nieuchronnie. W chwili gdy odejdzie ostatni świadek - nastąpi wielka cisza. Jako muzeum nie możemy do tego dopuścić. Dlatego organizujemy specjalny projekt, w którym dosłownie każdy może wziąć udział i oddać głos tym obecnym już tylko we wspomnieniach i relacjach. 

– napisał w komunikacie prasowym, dyrektor Muzeum Stutthof (MS) Piotr Tarnowski.

Wystarczy się zgłosić do MS (najlepiej na e-mail: [email protected]), nagrać telefonem lub kamerą internetową otrzymany fragment relacji świadka, a następnie nagranie przekazać do muzeum lub samemu udostępnić na swoim profilu w mediach społecznościowych z dopiskiem #Stutthof75 i #ToMYjesteśmyPamięcią.

Dziś, gdy wszyscy zdajemy egzamin z odpowiedzialności za siebie, za nasze rodziny, ale też za na naszą wspólnotę i pamięć o niej, możemy choć w tej niecodziennej przestrzeni pozostawić ślad pamięci kolejnym pokoleniom. A ocalałym pokazać, że nie jesteśmy obojętni, że to my - jako rodzina, społeczności lokalne ale też jako naród i wspólnota, jesteśmy pamięcią. 

– podkreślił Tarnowski.

KL Stutthof działał 2077 dni. Był pierwszym i najdłużej działającym obozem zagłady na terenie współczesnej Polski. Do obozu trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

 

 

 



Źródło: pap.pl

#Muzeum Stutthof #75. rocznica wyzwolenia #niemiecki obóz koncentracyjny

redakcja